Prvakinje lahko osrečijo tudi ostale slovenske klube

FOTO: BRous
UEFA Liga prvakinj z letošnjo sezono vstopa v novo ero. Ne le s prenovljenim tekmovalnim sistemom, ampak tudi s precej večjim denarnim skladom. Zveza bo del finančnih sredstev namenila tudi klubom, ki niso del tekmovanja.
Evropska nogometna zveza je s prenovo lige prvakinj močno povečala denarni sklad tega tekmovanja. S sezono 2021/22 bo višina izplačanih finančnih nagrad znašala 24 milijonov evrov, kar je (več kot) štirikratnik dosedanjega zneska. Deset milijonov tega zneska so ob podpori Združenja evropskih klubov ECA “prispevali” tudi moški klubi. Gre za redistribucijo sredstev moških klubskih tekmovanj kot podporo ženskemu nogometu.
Sodelujoči klubi so bili na sestanku v tem tednu seznanjeni z novo višino nagrad. Prvak UEFA Lige prvakinj bo na svoj račun prejel 1,4 milijona evrov, 400 tisočakov pa bo prejel klub, ki se bo prebil v skupinski del tekmovanj. Gre za petkratnik zneska, ki so ga doslej prejeli udeleženci šestnajstine finala, med katerimi je bilo lani tudi Pomurje.
Višje nagrade za uspeh v kvalifikacijah
Skupinski del šestnajsterice klubov so za zdaj še sanje, je pa UEFA povečala tudi sredstva namenjena kvalifikacijam. Beltinčanke so lani samo za preboj med 32 najboljših evropskih ekip prejele 70 tisoč evrov, zdaj bo ta znesek še višji.
Zmagovalkam kvalifikacijskega turnirja pripada 15, poraženkam finala deset, tretji ekipi turnirja pet, četrti ekipi pa tisoč evrov. Organizator kvalifikacijskega turnirja ob tem prejme še 30 tisoč, vsakemu gostujočemu klubu pa je namenjenih 65 tisoč evrov.
Nagrade se bistveno povečajo v t.i. drugem krogu (v ang. Round 2). Če bodo Pomurke uspešne na avgustovskem turnirju, bodo z dvema dodatnima tekmama zaslužile vsaj še 140 tisoč evrov. Toliko namreč prejme poraženec dveh preizkušenj, ki bosta odločali o preboju v skupinski del tekmovanja. Zmagovalec kvalifikacij bo s prebojem v skupino v blagajno pospravil znesek v višini pol milijona evrov. Šestnajsterica v skupinskem delu tekmovanja bo ob tem nagrajena še za vsako zmago in remi.
Solidarnostni sklad za nesodelujoče klube
Morda še pomembnejša novost iz vidika razvoja ženskega nogometa je solidarnostni sklad. UEFA bo med svoje članice, ki imajo predstavnika v ligi prvakinj, razdelila 5,6 milijona evrov. Gre za sredstva klubom, ki niso del evropskega tekmovanja, potrebno pa jih bo nameniti mladinskemu programu.
Takšen sklad že nekaj let poznamo v moškem nogometu. NK Maribor je z zadnjo uvrstitvijo v skupinski del UEFA Lige prvakov slovenskim klubom priigral dva milijona evrov. Solidarnostna sredstva bodo klubom SŽNL (s pridobljeno licenco) izplačana po koncu letošnje sezone. Zakaj po sezoni? Višina sredstev bo odvisna od tekmovalnega uspeha Pomurja.
UEFA je klubom udeležencem lige prvakinj predstavila tudi to novost. Posameznemu klubu pripada vsaj 10.200 evrov solidarnostih sredstev. Če bo Pomurje neuspešno v finalu kvalifikacij, bo vsak klub prejel 11.500, v primeru zmage Beltinčank pa 13.000 evrov. Morebiten nastop v skupinskem delu tekmovanja bi znesek povišal še za dva tisočaka. Nacionalna zveza prvakinj lige prvakinj bo prejela 40 tisoč evrov na klub.
Razlog več, da v prihodnjih sezonah stiskamo pesti za slovenske prvakinje in predstavnice v UEFA Ligi prvakinj, kdorkoli to že bo. Gre namreč za zneske, ki lahko ob pametni porabi koristno vplivajo na razvoj ženskega nogometa v Sloveniji.