KOMENTAR: Je čas za spremembo tekmovalnega sistema?

FOTO: BRous
Slovenska ženska nogometna liga se bo s tekmami 13. kroga nadaljevala 13. marca. Do spomladanskega dela prvenstva nas ločita še dva tedna, kljub temu pa misli že uhajajo k prihajajočim dvobojem.
Še prej bodo klubi opravili z zimskim prestopnim obdobjem, tudi tokrat pa se ne bomo izognili novim selitvam na tuje. Prvi prestop smo že dočakali, Lana Golob je po zaključku študija v ZDA postala članica italijanskega Napolija. Razlogi za prestop v tujino so jasni, tičijo pa predvsem v kakovosti samega prvenstva. Tako se pravzaprav iz leta v leto vrtimo v začaranem krogu. Igralke v želji po več zahtevnejših tekmah odhajajo v močnejše lige, SŽNL pa z odhodi kakovostnih posameznic ne napreduje, kot bi lahko.
Razlike v kakovosti osmerice ekip SŽNL so, roko na srce, velike. Še posebej, ko se na zelenici srečata tekmeca iz zgornje in spodnje polovice lestvice, čeprav tudi nižjerangiranim klubom ne moremo očitati truda in želje po napredku. A kaj storiti, da bo slovensko prvenstvo postalo še bolj izenačeno in zanimivo, predvsem pa bo najkakovostnejšim igralkam ponudilo več močnih preizkušenj? Bi veljalo razmisliti o spremembi tekmovalnega sistema?
Delitev na dve skupini
Regionalna liga klubov iz držav nekdanje Jugoslavije bi razlike med klubi verjetno le še poglobila. Daleč od resnice verjetno ni niti domneva, da bi se količina prestopov v najboljša slovenska kluba s takšno ligo tako le še povečala. Čeprav imata tako Pomurje kot Olimpija vso pravico do tega, da v svoje vrste zvabita najboljše igralke ostalih klubov, s tem le še slabimo ligo in večamo razlike med klubi. Res pa je, da so takšni prestopi stalnica že od nekdaj in jih poznamo praktično povsod.
Težko je pričakovati, da bi NZS v bližnji prihodnosti ustanovila drugo žensko ligo, bi pa lahko prilagodila tekmovalni sistem. V SŽNL zadnjih nekaj sezon spremljamo trikrožni ligaški sistem, sam pa se ob napovedih novih odhodov tujino sprašujem, če bi bilo ob osmerici sodelujočih klubov smiselno poseči po že preizkušeni formuli? V času, ko je v državnem prvenstvu nastopalo vsaj osem klubov, se je liga po dveh krogih ločila na dve skupini, najboljša četverica je obračunala za naslov državnih prvakinj. Takšnemu sistemu smo bili nazadnje priča v sezoni 2017/18.
Bi bilo ob predpostavki, da v ligi tekmuje osem klubov, smiselno razmisliti o tej možnosti? Če vprašate mene, prav gotovo. Če smo povsem odkriti, so medsebojni obračuni ekip iz spodnjega doma in vrha lestvice praviloma odločeni že vnaprej, prave koristi od takšnih tekem – višanje gol razlike ne štejem v to – pa nima pravzaprav niti ena od ekip.
Težke tekme prinašajo kakovost
Delitvi lige na dve skupini je iz vidika možnosti dodatnega napredka naklonjen tudi Marjan Rajbar, ki smo ga za komentar poprosili po prvem treningu zimskih priprav. “S težkimi tekmami dobivamo kakovost. Zagotovo bi bil za takšen sistem tekmovanja, da bi ligo po po dvokrožnem igranju ločili na dve skupini. Vsi gledajo zgolj Olimpijo, vemo pa, da smo imeli v Radomljah eno najzahtevnejših tekem, ki smo jo komajda dobili. Februarja bomo igrali tudi z Ljubljano, tako da bomo tudi sami videli, kje smo. Teh ekip ne smemo podcenjevati, saj dobro delajo. Menim, da bo prvenstvo vsako leto vse bolj zanimivo,” pravi strateg Pomurja.
Z delitvijo po 14. krogu prvenstva na dve skupini bi povečali tudi zanimivost lige. Spomnimo, Pomurje je lanski naslov praktično potrdilo že z dvema jesenskima zmagama. S spremembo tekmovalnega sistema bi se vodilna četverica srečala štirikrat v sezoni, boj za prvo mesto pa bi lahko bil bolj izenačen. To tudi iz vidika medijev in javnosti ni nezanemarljivo. Nenazadnje pa sta tudi ekipi Radomelj in Ljubljane jeseni nakazali, da sta se približali vodilnemu dvojcu. Z dodatnimi šestimi krogi izenačenih ekip pa bi najboljši klubi dobili večje število zahtevnejših tekem.
Nenazadnje bi nekaj pridobile tudi ekipe iz spodnje polovice lestvice. Nemogoče je namreč pričakovati, da dekleta po seriji visokih porazov ohranijo enako mero motivacije kot s kakšno zmago ali dvema. Kakšno je vaše mnenje?