Karmen Ulbin: “Komaj čakamo, da se sezona znova nadaljuje!”

FOTO: BRous
Derbi 16. kroga SŽNL bo odigran v Radomljah. V vselej zanimivem obračunu se bosta za nove točke udarili ekipi Radomelj in Krima. Domačinke želijo dokazati, da so imele pred tedni v Ljubljani zgolj slab dan.
To željo je že v uvodu pogovoru izpostavila tudi Karmen Ulbin. Najizkušenejša članica zadnje vrste rumenih bojevnic pričakuje, da bo ekipa v nedeljo pokazala boljšo podobo kot v začetku marca: “V primerjavi s tem, kar smo prikazale v Ljubljani, pričakujem drugačno tekmo. Takrat smo v tekmo šle premalo konkretno in preveč sproščeno. Po drugem zadetku smo se znašle v šoku in se v nadaljevanju srečanja nismo znale pobrati. Kar pa se tiče prihajajoče tekme, je potrebno povedati, da je bila večina ekipe zaradi okužbe v karanteni že pred aprilskim zaprtjem države. Iz tega vidika smo morda v slabšem položaju, vendar smo se v tem tednu dobro pripravljali na tekmo.”
Četa trenerja Aljaža Gornika pred reprezentančnim premorom ni odigrala tekme z Mariborom Taborom. Radomljanke bodo v štajerski prestolnici gostovale v četrtek, zadnjič pa so bile dejavne 22. marca. Pred malce manj kot mesecem so slavile v Ajdovščini. “Po povratku na zelenico komaj čakamo, da se sezona znova nadaljuje. Iz tega vidika je to morda nekaj pozitivnega v poplavi negativnega. Upam, da ta premor ni pustil posledic na fizični pripravljenosti. Za zdaj ni opaziti, da je aprilsko zaprtje države vplivalo na pripravljenost, videli pa bomo, kako se bo to pokazalo na tekmi,” pravi osrednja branilka.
Še vedno ciljajo proti tretjemu mestu
Šestindvajsetletna Štajerka se je zatem še enkrat spomnila marčevskega gostovanja na Kodeljevem. Krimovke so tedaj dobro zaustavile predvsem napad gostujoče zasedbe. Kaj koristnega so Radomljanke potegnile iz tega poraza? “Mislim, da naše najmočnejše orožje na tekmi v Ljubljani ni bilo najbolj pri stvari. Verjetno je to vplivalo tudi na preostanek ekipe. Bistveno je, da vsa dekleta v tekmo vstopijo z glavo na mestu in konkretno, kot na začetku sezone, ko smo remizirale s Krimom,” poudarja poletna povratnica v klub iz domžalske občine.
Z nedeljsko zmago bi se boj za tretje mesto znova zapletel. Prav tretjega mesta so si v Radomljah želeli še pozimi, so cilji še vedno nespremenjeni? “Še vedno stremimo k temu cilju. Vemo, da bo težko, vendar možnosti še obstajajo. Zakaj bi se postavljali nižje, če lahko merimo višje,” je jasna nekdanja reprezentantka Slovenije.
Članska ekipa rumenih je pozimi doživela novo pomladitev, zato lahko spomladi na igrišču spremljamo tudi nekaj kadetinj. Nogometašica iz Dogoš pri Mariboru se strinja, da je vadba s člansko ekipo za kadetinje dobra možnost za dodaten napredek: “Starejše kadetinje bi se verjetno v vsakem primeru priključile članski ekipi, ki ne premore najširšega kadra. Glede na to, da kadetska selekcija ni smela trenirati, je dobro, da so se lahko pridružila treningom članske ekipe. To je za njihov razvoj zelo pozitivno.”
Dvojna vloga dobra, a tudi naporna kombinacija
Tako kot lanski sezoni v Mariboru, je tudi v Radomljah združila dvojno vlogo. Ob aktivni vlogi na igrišču je dejavna tudi v vlogi trenerke. Jeseni je bdela nad selekcijama do 15 in 17 let. “Pred sezono načrtovala, da bom prekinila igralsko kariero, a smo se uspeli dogovoriti drugače. Tako lahko odnesem veliko stvari od glavnega trenerja Aljaža Gornika in jih prenašam na mlajše selekcije. To je zgolj pozitivno, saj dekleta potem lažje prestopijo v člansko ekipo. Hkrati se tudi sama učim in znanje prenašam na mlajše igralke. To je dobra, vendar hkrati tudi zelo naporna kombinacija,” pravi o dvojni vlogi.
Karmen ni edina trenerka v dvojni vlogi. Tija Vrhovnik in Katarina Gadnik delujeta v selekciji do 13 let, v trenerski vlogi pa sta dejavni tudi nekdanji igralki Katarina Jagarinec in Kaja Bratina. Radomlje so praktično edini slovenski klub, ki je več prostora namenil trenerkam. “Radomlje imajo izredno mlad trenerski kader, večina je študentov oziroma diplomantov Fakultete za šport. To je bil cilj kluba. Razlika je, če štirinajstletno ali mlajše dekle vadi pod taktirko trenerja ali trenerka. Na žalost ne znam presoditi, kako bi sama na to gledala v mlajših letih. Lahko pa po svojih kratkih izkušnjah povem, da to na dekleta vpliva pozitivno. Še posebej, kar se tiče pogovorov, ki jih s trenerji verjetno ne bi opravljale na tako osebni ravni, kot jih z mano ali ostalimi trenerkami,” odgovarja Ulbinova.
V mlajših selekcijah prišlo do upada
Kadetinje so v tem tednu z navdušenjem sprejele novico, da se bo državno prvenstvo nadaljevalo maja. Kako je odločitev NZS pospremila naša sogovornica? “Iskreno povedano, sem bila na začetku malce šokirana, saj nismo pričakovali, da se bo sezona nadaljevala. Do zadnjega smo sicer upali, da bomo dočakali nadaljevanje, a po aprilskih ukrepih sama nisem več pričakovala povratka na igrišča. Zdelo se mi je, da bo zmanjkala časa za tekme. Zdaj imamo dva tedna časa za pripravo, kar ni veliko. Videli bomo, kaj nam bo uspelo narediti v tem obdobju, potrudili se bomo, da postorimo čimveč. Za dekleta je zelo pozitivno, da se po lanski sezoni, ko nismo dočakali zaključka, prvenstvo izpelje do konca v dvokrožnem sistemu.”
Vseeno pa je dolg tekmovalni premor pustil svoje posledice. Morda ne v kadetski generaciji, se pa učinki nekajmesečne prepovedi vadbe poznajo v mlajših selekcijah. “Če lahko govorim za vse selekcije, tudi mlajše, je nekaj deklet poiskalo nove izzive. Žal mi je za ta dekleta, saj prihaja do upada, verjetno ne zgolj v našem športu. To potrjujejo tudi raziskave. Če primerjam starejše in mlajše mladinske selekcije, pri starejših dekletih ni opaziti večjih posledic. Pri mlajših je vidno, da so gibalne sposobnosti nekoliko slabše, kar je posledica zaprtja med novembrom in februarjem,” je za konec pogovora opozorila nekdanja študentka Fakultete za šport.
Za konec dodajmo še, da se bo nedeljski obračun Radomelj in Krima pričel ob 17. uri. Tako kot vse tekme, bo tudi dvoboj tretje in pete ekipe SŽNL odigran brez prisotnosti gledalcev.