Kaj je ponudila jesen v SŽNL?
Leto 2020 bo v nogometnem smislu – tako ali drugače – posebno. V veliki meri prav zaradi epidemije koronavirusa, ki je vplivala tudi na državno prvenstvo nogometašic. Minula sezona SŽNL je bila končana predčasno, jeseni pa je bila kljub težavam izpeljana večina tekme. S čim nam je postregla letošnja jesen v SŽNL?
V letošnje prvenstvo je zakorakalo sedem klubov, en manj kot leto poprej. O klavrnem koncu koprske zgodbe smo se razpisali že nekajkrat, a še vedno ostaja grenak priokus. Praktično ni deležnika v ženskem nogometu, ki ne bi pogrešal gostovanj na slovenski Obali. Za nameček so imele Koprčanke v zadnji sezoni že povsem spodobno zasedbo. Če in kdaj se bo ženski članski nogomet znova vrnil tudi na obalna igrišča, lahko zgolj ugibamo.
Sedmerica klubov je v jesenskem delu prvenstva odigrala 32 od načrtovanih 36 tekem. Zagotovo lahko veseli dejstvo, da so tudi pristojni organi dovolili nadaljevanje SŽNL. Spomnimo, NZS je konec oktobra sporočila, da prekinja tekmovanje v 2. SNL, 3. SNL in mladinskih tekmovanjih.
Pogled na lestvico ne ponuja večjih presenečenj. Pomurju sledi Olimpija. Favorita za vrh ligaške razpredelnice loči šest točk, Beltinčanke so namreč dobile oba derbija. Zmajčice so točke oddale zgolj Pomurju, zato prednost pred zasledovalkami ne čudi. Krim s tekmo manj zaostaja osem točk, Radomlje, ki so odigrale zgolj osem tekem, so zbrale deset točk. Eno manj ima Maribor Tabor, Cerklje so vknjižile dve zmagi, Ajdovščina pa še čaka na prvo točko.
AJDOVŠČINA
Primorke bodo prezimile na začelju lestvice, saj jeseni niso našle recepta za vsaj točko. Ajdovke v uvodu sezone niso skrivale, da bodo močno pogrešale primorski derbi. Hčere burje so v dvoboj s Koprom, prej z Ankaranom, vselej krenile z veliko mero motivacije. Dekleta v rdeče-črnem so se prav v spopadu s Koprčankami razveselile tudi zadnje točke. Lani novembra se je primorski obračun v Ajdovščini končal brez točk.
Čeprav v letošnji sezoni še niso osvojile točke, velja izpostaviti tudi nekaj svetlih točk. Luka Kompara je kljub nizu porazov vedno našel dovolj besed spodbude, da je motiviral svoje varovanke. Čeprav jeseni praktično ni bilo tekme, ko ne bi pogrešal nekaj nosilk igre, so se Ajdovke z najbolj zdesetkano zasedbo zoperstavile Pomurju in doživele visok poraz.
Tudi z nepopolno zasedbo so bile nekajkrat blizu presenečenja. Na domači zelenici, kjer so jeseni pričeli z menjavo umetne travnate površine, so se dobro upirale Cerkljam in Mariboru, v Radomljah so na odmor odšle z golom zaostanka. Zdi se, da imajo Primorke največ rezerv na področju fizične pripravljenosti, saj so praviloma padle v drugem polčasu tekem.
Plus jeseni: Gaja Bizjak, Lara Ferjančič in Jana Ličen
Članska ekipa Ajdovščine je motiv za dokazovanje našla tudi v rezultatih kadetske selekcije kluba. Četa Jana Polanca je jeseni dobila pet od devetih preizkušenj, članicam pa so bile priključene tri kadetinje. Jana Ličen je na dveh tekmah nakazala, da Ajdovke dobivajo okrepitev med vratnicama. Lara Ferjančič je ob kadetskih obveznostih odigrala vseh devet tekem v SŽNL in se razveselila tudi strelskega prvenca. Nastop manj je vknjižila Gaja Bizjak, ki se je prav tako enkrat vpisala med strelke, je bila za uspešno sezono nagrajena tudi s krstnim vpoklicem v člansko izbrano vrsto. Šestnajstletnica je tako postala prva članica Ajdovščine, ki je bila povabljena v člansko reprezentanco. V mlajših selekcijah kluba pa ob tem najdemo še nekaj obetavnih deklet.
CERKLJE
Na Gorenjskem ne morejo biti zadovoljni z jesenskim izkupičkom. Dekleta so na devetih preizkušnjah iztržila šest točk, kar je manj od želja pred pričetkom sezone. Cerkljanke objokujejo predvsem slabo realizacijo v zaključku akcij, saj na tekmah ni manjkalo priložnosti. Oranžna zasedba ima na tem področju največ rezerv, dvignejo pa lahko tudi nivo predstav v fazi branjenja. Obrambna vrsta je jeseni doživela nekaj sprememb, za nekaj časa pa izgubila Lauro Slemc, ki si je poleti poškodovala koleno.
V Športnem centru Velesovo so po začetku sezone pozdravili nekaj novih obrazov. Primož Štrajhar je pozdravil povratnico Lucijo Kos, ki je imela v uvodu sezone težave s poškodbo stegenske mišice. Obrambna vrsta je nekaj trdnosti dobila z Lauro Škvorc. Bočna branilka se je na tekmah s Pomurjem in Olimpijo specializirala za pokrivanje najnevarnejših orožij nasprotnic, Špelo Kolbl in Ano Milović.
Gorenjke so obe zmagi vknjižile proti Ajdovščino, s čvrsto igro pa so pošteno namučile Olimpijo. Zagotovo pa Cerkljanke najbolj skeli razplet obračunov z Radomljami, še posebej v desetem krogu. Radomljanke so na domači zelenici že zaostajale za dva zadetka, prednost gostujoče ekipe pa bi lahko bila še višja. Sledil je preobrat domačink, Zala Kuštrin pa je v izdihljajih tekme tehtnico dokončno nagnila v korist rumenih.
Plus jeseni: Neža Bizjak
Lucija Kos ima po poletnih težavah s poškodbo v svojih predstavah še nekaj prostora za izboljšave. Podobno velja tudi za Marcelo Kos, gol ali dva več je bilo pričakovati tudi od Mance Smolnikar, najboljše strelke v zgodovini kluba. Simona Jelovšek se je prelevila v osrednjo branilko in bila s hitrim korakom uspešna pridobitev zadnje vrste. Jeseni je bila s sedmimi goli najučinkovitejša Neža Bizjak, ki je postregla z nekaj lepimi zadetki. Štiriindvajsetletnica je obrambi nasprotnic povzročala precej težav s prodornostjo, ki pa bi jo lahko na trenutke izkoristila še bolje. Če bo nekdanja igralka Radomelj in Olimpije odpravila nekaj pomanjkljivosti, lahko spomladi predstavlja še večjo nevarnost za tekmice, koristi od tega pa bo imela celotna ekipa Cerkelj.
MARIBOR TABOR
V mestu ob Dravi so poleti prevetrili podobo članske ekipe. Semirja Šabotića je na trenerskem stolčku nasledil Martin Cvetič, ki pa je izgubil pomembnih nekaj orožij. Štajersko prestolnico sta zapustili obe vratarki, Iva Kocijan se je preselila v Pomurje, Maša Šibila pa v Radomlje. V Radomlje se je vrnila tudi Karmen Ulbin, ki je v Mariboru vodila kadetsko selekcijo. Rumenim sta se pridružili še Eva Potočnik in sicer še kadetinja Anja Eferl.
Nogometno kariero sta prekinili Pija Kovačič in Sara Adam, Pia Ciganovič pa se je po nekajtedenskem premoru vrnila na zelenice. Močan osip je ob pozivih konkurence doživela predvsem kadetska ekipa, kar se lahko močno pozna predvsem v prihodnjih letih. Kot prva je Športni park Tabor zapustila Iva Kocijan, po Anji Eferl sta se od kluba poslovili še Pija Frešer in Tija Šoštarič Karić, ki sta postali članici Pomurja.
Članska ekipa Maribora je tako še nekoliko mlajša kot lani, a so Štajerke nekajkrat pokazale, da obetajo. V tretjem krogu SŽNL s čvrsto in disciplinirano igro niso pustile veliko prostora ekipi Olimpije, ki je odpor Štajerk strla v zadnji tretjini tekme. V Mariboru so se opekle Radomlje, za nekaj grenkega priokusa pa sta poskrbela obračuna s Krimom. Mariborčanke so si predvsem na tekmi v Ljubljani pripravile precej zrelih priložnosti, ki pa jih niso znale izkoristiti.
Plus jeseni: Selma Šabotić
Ines Krajnc je – če upoštevamo tudi nedokončano tekmo s Cerkljami – v prvem delu sezone dosegla sedem zadetkov. S petimi ji sledi Selma Šabotić, ki je bila dvakrat natančna z bele točke. Hčerka bivšega stratega Semirja Šabotića igra prvo sezono v članski konkurenci. Nekdanja kapetanka kadetske selekcije se je, tako kot vrstnica Ana Fluher, dobro znašla v zadnji vrsti. Šestnajstletnica je zaigrala ob levi stranski črti in dobro izkoristila ponujeno priložnost. Ob Nini Žižek je edina od Mariborčank, ki jeseni ni izpustila niti minute. Nagrada za uspešno sezono je prišla konec novembra, ko je bila prvič povabljena v člansko izbrano vrsto. Jo bodo v Mariboru znali zadržati v svoji četi?
RADOMLJE
So lahko v Radomljah – ob upoštevanju vseh dejavnikov – zadovoljni ali razočarani z jesenskim delom prvenstva? Rumena četa je odigrala osem tekem, najmanj v ligi, ekipa Aljaža Gornika je dobila tri ligaške obračune. Radomljanke po zimskem premoru čakata zaostali preizkušnji s Krimom in Mariborom. Prav spopada s konkurentoma za tretje mesto bi podala objektivnejšo oceno prvega dela sezone.
Radomlje so ob remiju s Krimom premagale Ajdovščino in dvakrat tudi Cerklje, ki sta na lestvici uvrščena slabše od rumene zasedbe. Energični Aljaž Gornik, ki je zaradi glasnega vodenja tekem porumenel že trikrat, v letošnji sezoni še čaka na odmevnejši skalp. Pomurje in Olimpija sta bila jeseni premočna, so se pa Radomljanke v uvodu sezone dobro kosale s Krimom, ki ima ob tekmi več šest točk prednosti.
Nihanja v igri niso presenetljivi, saj Gornik vodi dokaj neizkušeno ekipo. V Radomljah so se po novi poletni prenovi ekipe še močneje zanesli na dekleta iz generacije 2003. Živa Galjot je po krstnih izkušnjah v lanski sezoni postala prva vratarka ekipe, vidno vlogo igrata tudi Daša Dolenšek in Ana Mele. V to skupino bi lahko uvrstili tudi Saro Gradišek, ki pa je zaradi težav s kolenom odigrala zgolj tri tekme. Trikrat je jeseni zaigrala tudi Tajda Hlebec, sicer še kadetinja.
Plus jeseni: Zala Kuštrin
V Radomlje so se poleti preselile kar štiri igralke Maribora Tabora. Karmen Ulbin je s svojimi izkušnjami pomembna pridobitev zadnje vrste, po poškodbi kolena je povratek uspel Tiji Vrhovnik. Gornik je na igrišča vrnil Melani Knez in Tino Jesenovec, a v napadu še ni našel orožja, ki bi ga lahko postavil ob bok Zali Kuštrin. Igra v fazi napada je v veliki meri odvisna prav od Primorke, ki je dosegla kar 11 od 19 ligaških golov. Jeseni je dobro izkoriščala hitrost in z značilnimi prodori ob stranski črti redčila obrambne vrste nasprotnic. Je pa Bovčanko, tako kot večino reprezentantk, oktobra za nekaj tednov zaustavil koronavirus.
KRIM ROLLJET
Kako bo spomladi izgledal Krim? David Fekonja je decembra zaključil skoraj desetletje dolgo zgodbo z ljubljanskim klubom. Ljubljančanke so pod njegovim vodstvom postopoma napredovale do statusa tretje ekipe SŽNL. Ob nekaj zunanjih okrepitvah so z lastnim kadrom štrene mešale tudi Olimpiji in Pomurja, ki pa sta bila to jesen previsoka ovira. Olimpiji je pripadel mestni derbi, Pomurke pa so gostujočo in domačo zmago potrdile v drugem polčasu.
Krimovke so izgubile vse tri obračune z vodilnima ekipama lige, a na drugi strani suvereno opravile z večino preostalih tekem. Ljubljanski klub je točko oddal zgolj Radomljam, srečanje drugega kroga se je končalo z izidom 1:1. Nekaj preglavic so imele z Mariborčankami, a je bil Krim uspešen tako v Ljubljani kot Mariboru. Ob izjemno talentiranem mladem rodu igralk, ki blestijo v Ligi DU17 in DU15, lahko veseli tudi izjemna širina kadra. David Fekonja je jeseni priložnost za igro ponudil kar 29 igralkam.
Med njimi sta bili tudi poletni pridobitvi v obrambni vrsti, Maja Angelovska in Staša Čagran. Majo Zajc, ki je medtem zaključila epizodo v litovski Gintri, je v golu nasledila Saša Oblak. Prve izkušnje v SŽNL sta nabrali Lara Korina Janež in Laura Šenk, od predstavnic generacije 2003 pa sta največ nastopov zbrali Ema Erman in Patrija Steklačič. Od poletnih novink sta z golom nase opozorili Nea Lovrinčić in Špela Zorjan.
Plus jeseni: Mirjam Kastelec
Krim že nekaj let velja za ekipo, ki z disciplinirano igro nasprotnicam ne pušča veliko prostora. S prihodom izkušene, a motivirane Lucije Grad je ekipa na igrišču dobila odločno vodjo. Ljubljančanke so v prejšnjih sezonah pogrešale izrazito strelko, jeseni so jo našle v Mirjam Kastelec. Osemnajstletnica je v prvem delu prvenstva dosegla 17 zadetkov, na lestvici strelk zaostaja zgolj za Nino Kajzba. Novopečeni reprezentantki ne manjka motiva za dokazovanje, a se ob tem zaveda tudi prostora za napredek. Da bo Krim nevarnejši tudi za gol Olimpije in Pomurja, pa bo verjetno potrebovala še nekaj pomoči soigralk. A to je že vprašanje, ki si ga bo moral postaviti naslednik Davida Fekonje.
OLIMPIJA LJUBLJANA
Olimpija bo zimski tekmovalni premor preživela na drugem mestu ligaške razpredelnice. Vodilno Pomurje ima z dvema zmagama v derbiju šest točk zaloge in obetavno prednost, a v prestolnici zagotovo še niso vrgli puške v koruzo. Zmajčice bi za morebiten preobrat na vrhu lestvice potrebovale zmago na zadnjem derbiju sezone in še dva spodrsljaja Beltinčank.
Zasedba Mikija Kondića, ki je osem mesecev po prevzemu vodenja ekipe dočakal tudi uradni debi, je jeseni točke oddala zgolj Pomurju. Zeleno-bele so po uvodnem porazu s Pomurkami potrebovale nekaj tekem, da znova najdejo pravo podobo. Obračun z Mariborom je pokazal, da je ničla v Bratoncih pustila posledice, nato pa so zmajčice dvigale nivo predstav. Na teh tekmah je dobro delovala tudi zadnja vrsta. Ljubljanska obramba, ki ji že nekaj let poveljuje Evelina Kos, je z izjemo derbija klonila zgolj dvakrat. Zmajčice so morda najboljšo igro pokazale v mestnem derbiju s Krimom, ko so s pridom izkoristile taktični spodrsljaj nasprotnic, ki so v obračun z Olimpijo krenile preveč pogumno in odprto.
Izjemno tesen je bil drugi derbi sezone. Deževni spopad je pripadel rivalu, vodstvo domačega kluba pa je opozorilo na sodniške napake. Jesenski rezultati so zdaj že preteklost, tudi v prestolnici so se že ozrli v nadaljevanje sezone. Zanimivo bo videti, če bodo v Ljubljani znova posegli po igralskih spremembah. Olimpija je že poleti v svojo četo zvabila nekaj novink, zmajčice pa so se okrepile že minulo zimo. Avgusta so prvo uradno tekmo v zeleno-belem dresu odigrale Nika Šapek, Vanja Duronjić, Izabela Križaj, Tina Paliska, Anja Prša, Anja Žvokelj in druge.
Plus jeseni: Manja Rogan
Za Olimpijo je pestra jesen. Ljubljančanke so dobile osem od desetih obračunov, a izgubile tudi nekaj igralk. Kondić še čaka na povratek Mance Suhoveršnik, ki ima že od prejšnje zime težave s kolenom. Po poškodbi kolena okrevata Tjaša Kumer in Manja Benak. Ana Milović je zaradi zloma roke vknjižila le šest nastopov. Po povratku na igrišča je odločila obračun s Krimom, obilico težav pa je povzročala tudi Pomurkam. V uvodnem delu sezone se je v novi vlogi dobro znašla Barbara Kralj, po dolgem okrevanju smo dočakali povratek Izabele Križaj.
Manja Rogan je gonilna sila ljubljanske igre in edina zmajčica, ki v celoti odigrala vseh deset tekem. Kapetanka Olimpije je potrdila, da še vedno spada med tehnično najbolj podkovane slovenske igralke. Na prvem derbiju sezone se je izkazala z golom s sredine igrišča, na zadnji ligaški preizkušnji proti Radomljam pa je odlično izvedla tudi prosti strel z 20 metrov. Prav prekinitve so ob odličnem pregledu igre eno od orožij Sobočanke, ki se je decembra vrnila v izbrano vrsto. Z golom neposredno iz kota je potrdila zmago v obračunu z Estonijo, ki so ga Slovenke odigrale v močno spremenjeni zasedbi. Kar pa je še pomembneje: v zahtevnem trenutku se je odločila pomagati izbrani vrsti.
NONA POMURJE BELTINCI
Za Pomurkami je sanjska jesen. Beltinčanke v državnem prvenstvu niso oddale točke, zadnjič pa so izgubile maja 2018. Potrditev nekajletnega dela – ogrodje ekipe skupaj igra že četrto sezono – je prišlo novembra. Pomurje se je drugič v zgodovini kluba prebilo med dvaintrideseterico najboljših evropskih klubov. “Žuto-plave” so najprej izločile črnogorsko Breznico, nato pa s predstavo leta zaustavile in preskočile še Ferencvaroš.
Vodilni ekipi SŽNL se je pred žrebom šestnajstine finala UEFA Lige prvakinj nasmihal spopad z Lyonom ali Barcelono. Ples kroglic je odločil, da bo nasproti stala Fortuna. Danke so na dveh tekmah potrdile, da premorejo več kakovosti, predvsem pa imajo v domačem prvenstvu več močnejših preizkušenj in so vajene močnejše “duel igre”. Prav zato ponavljanje letošnjega podviga predstavlja izziv in glavni motiv Pomurk, ki se jim lahko v SŽNL (vsaj za zdaj) enakovredno upre zgolj Olimpija.
To potrjuje tudi pogled na statistiko, saj je ekipa Sandija Bauerja dobila vseh deset ligaških tekem. Sara Nemet in Iva Kocijan sta klonili sedemkrat, na drugi strani je v mreži nasprotnic končalo 83 žog. Beltinčanke premorejo izjemno učinkovit napad. Tudi če bi ne bi upoštevali tekme z oslabljenimi Ajdovkami, ki so domov odšle s 23 prejetimi zadetki, so Pomurke na preostalih tekmah v povprečju dosegale 6,66 zadetka na srečanje. Bodo v takšnem ritmu nadaljevale tudi spomladi? Bauerja čaka izziv predvsem v smislu deljenja minut, saj razpolaga z velikim številom igralk. Na vrata članske ekipe že trkajo dekleta generacije 2005, v prvi vrsti Noelle Vilčnik.
Plus jeseni: Kaja Korošec
Sedemkratne državne prvakinje pred sezono niso doživele pretiranih sprememb. Ekipo sta zapustili Anja Prša in Lili Balažic, konkurenco med vratnicama je okrepila Iva Kocijan. Po začetku sezone in predčasnem zaključku islandske epizode se je v matično četo vrnila Tjaša Tibaut. Že pozimi se je Pomurju pridružila Lana Golob, v zimskem pripravljalnem obdobju pa je za člansko ekipo zaigrala Nina Kajzba. Vojničanka je po stažu še kadetinja, a je s 23 zadetki že najboljša strelka lige. Šestnajstletnica ima glede na število poskusov še nekaj rezerv pri izkoristku priložnosti.
Pomurje ima izjemno zasedbo, v kateri ne manjka individualne kakovosti. Lana Golob, Špela Kolbl, Kaja Korošec, Sara Nemet, Sara Makovec in Špela Rozmarič so članske reprezentantke, decembra bi reprezentančno vabilo verjetno dobila še katera od Pomurk. Spopadi s Ferencvarošem in Fortuno pa so potrdili, da je Kaja Korošec morda še razred kakovostnejša od soigralk. Bistričanka je s tremi goli odločila obračun z Madžarkami, nase pa je opozorila tudi na Danskem. Osemnajstletnica se tudi v SŽNL vse pogosteje odloča za udarce z razdalje, jeseni pa je na devetih preizkušnjah z desetimi zadetki že izenačila izkupiček s prejšnjih 33 tekem. Čeprav ob mentalni zrelosti ne prehiteva z odhodom v tujino, že zdaj predstavlja enega od draguljev slovenskega ženskega nogometa.