JESENSKI IZBOR: Kdo je pozitivno presenetil?
Ob koncu leta se bomo še enkrat ozrli v jesenski del Slovenske ženske nogometne lige. Za razliko od minulega leta, ko smo pisali o najboljših igralkah – tudi letos bi se verjetno vrteli okoli istih imen -, smo tokrat izpostavili posameznice, ki so nas v prvem delu prvenstva, vsaj po oceni Ženske lige, pozitivno presenetile.
ŽNK NONA POMURJE BELTINCI: ŽIVA RAKOVEC
Kako javnost opozoriti nase? Strelski prvenec v članski ekipi na tekmi kvalifikacij UEFA Lige prvakinj zagotovo spada med najboljše načine. Živa Rakovec je ena od letošnjih debitantk na zelenicah SŽNL, dres Pomurja pa je prvič oblekla v končnici uvodne tekme z Radomljami. Zgolj nekaj dni kasneje je, tedaj še pod vodstvom Sandija Bauerja, zaigrala tudi na mednarodnem odru. Po naših informacijah ni bila prav veliko oddaljena od nastopa v začetni enajsterici, je pa priložnost dobila v drugem polčasu in zaupanje kronala z zadetkom v končnici tekme.
Jeseni je ob obveznostih s kadetsko ekipo v članskem prvenstvu zaigrala desetkrat, v četrtem krogu SŽNL pa se je veselila prvega ligaškega zadetka. Ni skrivnost, da Marjan Rajbar na eno od igralk generacije 2005 spomladi računa še bolj resno kot jeseni, to je strateg Beltinčank poudaril tudi v pogovoru za Žensko ligo.
ŽNK OLIMPIJA LJUBLJANA: IZABELA KRIŽAJ
Izabela Križaj je živi dokaz, da se potrpljenje prej ali slej poplača. Za energično Primorko je po dolgem okrevanju zaradi poškodbe kolena najboljša jesen kariere. Nogometašica iz Podnanosa je dobro formo podkrepila tudi s številkami, s skupno 16 ligaškimi zadetki je že v uvodnih krogih presegla najvišje številke iz minulih sezon. Za to je zaslužna tudi selitev bližje k vratom nasprotnic, igranje na krilnem položaju pa je pisano na kožo hitronogi igralki.
Zlagali bi se, če bi zapisali, da nas je študentka fizioterapije presenetila s svojo igro, kljub temu pa so jesenske predstave predvsem nagrada za njo samo. V minulih mesecih je vidnejšo vlogo dobila tudi v izbrani vrsti, predvsem pa si je dokazala, da je več kot poldrugo leto dolgi izostanek z nogometnih zelenic ni zaustavil.
ŽNK RADOMLJE: KORINA JANEŽ
V Radomljah so pred letošnjo sezono pošteno prevetrili podobo sicer mlade ekipe, rumeni zasedbi se je poleti pridružila tudi Korina Janež. Ljubljančanka je z leto mlajšo Mašo Osojnik, s katero sta igrali za mlajše selekcije Krima, hitro zasedla pomembno mesto v enajsterici, po začetnem privajanju pa je hitro potrdila, da gre za eno najboljših igralk generacije 2004.
Čeprav bi sama verjetno dejala, da lahko prikaže še precej boljše predstave, je bila s svojim načinom igre izredno pomemben člen radomeljske čete. Še posebej v drugi polovici jeseni, ko je Aljaž Gornik našel okostje ekipe, rumene pa so na zimski premor odšle s popotnico štirih zaporednih zmag. Ob štirih zadetkih velja izpostaviti še tisto manj vidno, ob številnih asistencah še veliko mero neutrudnega teka. Ko bo vezistka, ki (ne pozabite!) šteje šele 17 let, odpravila še težave z gležnji, bo krivulja šla le še navzgor.
ŽNK LJUBLJANA: MANCA KUTNJAK
Ljubljana se bo v drugem delu sezone z Radomljami borila za tretje mesto. Če v zaključku druge tretjine prvenstva ne bo večjih presenečenj – Radomlje se bodo ob Krimu pomerile še z Olimpijo, Ljubljana pa z Doxakeyjem in Primorjem -, bo v zaključni del sezone z boljšim izhodiščem zakorakala ekipa iz prestolnice. Čeprav zasedba Urške Žganec ne spada med tiste z najtrdnejšo obrambo, pa velja po jesenskem delu SŽNL izpostaviti prav vratarko.
Za Manco Kutnjak je prvo pravo leto v vlogi čuvajke mreže, čeprav si je v preteklosti občasno že nadela rokavice. Nekdanja branilka je na 11 tekmah prejela 26 zadetkov, a velja dodati, da so jih 21 dosegle igralke Olimpije in Pomurja, ki so, roko na srce, favoritinje v dvobojih z Ljubljano. Črnučanka je na preostalih preizkušnjah uspešno opravila svoje zadolžitve. Izpostaviti velja predvsem prvi spopad z Radomljami, ko je bila z nekaj posredovanji ena od osrednjih junakinj prve ligaške zmage v zgodovini kluba.
ŽNK CERKLJE: PIA ZALOKAR
Cerkljanke so v sezono vstopile s pošteno pomlajeno posadko. Dolgoletni strateg oranžnih Primož Štrajhar je pred sezono izgubil Manco Smolnikar, Nežo Bizjak in Lauro Škvorc, jesenski del prvenstva pa sta zaradi poškodbe izpustili Monika Bergant in Eva Primc. Na Gorenjskem so luknje zakrpali z mladimi igralkami, med tistimi, ki so jeseni dobile vidnejšo vlogo, je tudi Pia Zalokar.
Nekdanja atletinja se je na nogometnih zelenicah prvič predstavila letos spomladi, po 12 krogih letošnjega prvenstva pa se ponaša s šesto najvišjo minutažo v ekipi. Igralka generacije 2003 je devet od 11 tekem pričela v začetni enajsterici. Za dekle, ki se je z nogometno žogo resneje spoprijateljila v minuli sezoni, to sploh ni slab dosežek, mar ne?
PRIMORJE GAIA NATURELLE: VITA DODIČ
Na Vito Dodič smo opozorili že v včerajšnjem članku o statističnih zanimivostih. Najstnica iz vrst Primorja je zgolj ena od sedmerice igralk v celotni ligi, ki jeseni niso izpustile niti minute. Med njimi so kar tri hčere burje, a je Vita za razliko od Lare Ferjančič in Marije Capuder še kadetinja. Enajstim tekmam je tako potrebno prišteti še šest obračunov kadetske lige, v kateri je nekdanja igralka fantovskih selekcij Jadrana Železničarja zbrala 452 minut.
Ne bomo veliko zgrešili, če bomo zapisali, da je bila Kraševka med najbolj obremenjenimi igralkami SŽNL v letošnji sezoni. Kljub temu je zadolžitve izvajala na več kot zadovoljivi ravni in v krstni članski sezoni pokazala, da se v vrstah Primorja razvija še ena izjemno nadarjena igralka. Za nameček bočna branilka v dvobojih z najboljšimi posameznicami slovenske lige ni pokazala pretiranega strahospoštovanja, kar je lahko samo še dodaten plus pri napredku.
ŽNK DOXAKEY: NUŠA ŠTUMBERGER
Ptujčanke so letošnje novinke v Slovenski ženski nogometni ligi. Na članski ravni je jeseni, kot smo zapisali že včeraj, debitirala kar petnajsterica varovank Uroša Šmigoca. Med njimi je tudi Nuša Štumberger, ki je jeseni odigrala največ minut v sicer najširšem kadru SŽNL. Nizkorasla Štajerka je uspešno izkoriščala svoje najmočnejše orožje, to je hiter korak.
S prodori ob stranski črti je pogosto vnašala nemir v obrambo nasprotnic, s skupno petimi zadetki – štirim ligaškim je dodala še pokalnega – pa je najboljša strelka ptujske ekipe. Na dolgoletno igralko kluba iz mesta ob Dravi so pred tekmami opozarjali tudi trenerji najboljših klubov, kar je za najstnico dodatno priznanje na nogometni poti. Glede na dejstvo, da je še lani igrala v kadetski konkurenci, bo Nuša ob primernem razvoju močno orožje ambicioznih Ptujčank.
ŽNK KRIM: NIKA KRAJNC
Tudi ekipo Krima lahko označimo za novost na zelenicah SŽNL. Čeprav je ljubljanski klub letos vstopil v sedmo sezono v SŽNL, pa je ekipa poleti doživela popolno prenovo. Praktično celotna ekipa se je pridružila novonastali Ljubljani, v modrem pa je iz lanskoletne članske zasedbe ostala zgolj Ema Erman. Zdajšnja kapetanka čete trenerja Žige Grgasovića je v jesenskem delu sezone potrdila pričakovanja, da bo osrednji motor ljubljanske igre.
Ob Ermanovi se je jeseni med strelke vpisala še Nika Krajnc, ki je nase opozorila že kot kadetinja Ptuja. Sedemnajstletnica se je, potem ko je izpustila sezono 2019/20, poleti vrnila na nogometna igrišča. Čeprav je imela v uvodu sezone, tako kot praktično večina igralk Krima, nekaj težav s fizično pripravljenostjo, pa je prav Sevničanka v drugem krogu SŽNL dosegla prvi zadetek ekipe v letošnji sezoni. Nekaj tednov kasneje je s pravim projektilom zatresla še mrežo Ljubljane, zadnjega od devetih nastopov pa je vknjižila v desetem krogu prvenstva. Bo spomladi storila še korak naprej?