Nogometna, rokometna, košarkarska in odbojkarska zveza pozvali k odprtju kolektivnega športa
V minulih dneh je bilo znova prilitega precej črnila o ponovnem zagonu športa v mlajših kategorijah. Ta tudi po zadnji spremembi s strani pristojnih služb ni doživel bistvenega premika.
Že vse od sredine oktobra, ko so vladni organi prepovedali treninge v mladinskih kategorijah, miruje tudi dekliški nogomet. Tako je s strani nogometne, rokometne, košarkarske in odbojkarske zveze danes prišel poziv k postopnemu odpiranju kolektivnega športa v času pandemije koronavirusa. Štiri zveze so skupni poziv poslale Direktoratu za šport Republike Slovenije. Zapis s spletne strani NZS si lahko preberete v celoti.
Pandemija koronavirusa še naprej močno vpliva na naša življenja, pri čemer ni izvzeto niti področje športa. Čeprav članska tekmovanja potekajo, pa so mladi športniki v ekipnih športih že predolgo brez tekmovanj, posledice neaktivnosti mladih perspektivnih športnikov, ki naj bi Slovenijo nekoč predstavljali tudi kot vrhunski športniki in odraščajo v zdrave posameznike, pa bodo kratkoročne in dolgoročne na različnih področjih. Zato so se predstavniki štirih panožnih zvez (nogometne, rokometne, košarkarske in odbojkarske) podpisali pod poziv postopnega odpiranja kolektivnega športa v času pandemije COVID-19 ter ga poslali na Direktorat za šport Republike Slovenije.
»Vsi skupaj se moramo zavedati, da je šport pomemben del družbe nasploh in predstavlja zelo pomembno komponento zdravega družbenega življenja v splošnem, zato se je v danih razmerah potrebno ustrezno prilagoditi nikakor pa ne zaustavljati športne aktivnosti in čakati na nepredviden konec epidemije,« so zapisali predstavniki NZS, RZS, KZS in OZS, ter ob tem apelirali na pristojne državne institucije, da prisluhnejo mnenju nacionalnih panožnih zvez in da strokovno usposobljenim športnim organizacijam omogočijo izvajanje aktivnosti ob doslednem upoštevanju relevantnih ukrepov in priporočil.
Vse štiri zveze so se skozi potek epidemije ogromno naučile in pridobile aktivnosti tudi na področju organizacije aktivnosti v teh posebnih okoliščinah. Skozi protokole, ki so v veljavi, je bilo okužb v športu malo, saj so zveze na prvo mesto pri izvajanju aktivnosti postavile zdravje – tako iz vidika varnega treniranja in igranja tekem ob upoštevanju vseh priporočil za zaustavitev širjenja okužb, kot tudi skozi šport kot enega temeljnih postulatov krepitve telesa in ohranjanja zdravja.
Pod načrt sprostitve ukrepov na področju kolektivnega športa, ki ga je v imenu in s pooblastilom vseh štirih zvez podpisal predsednik NZS, so predstavniki zvez zapisali še, da je pomembno, da se vadba otrok in mladine organizira strogo pod nadzorom strokovnega osebja in z upoštevanjem ukrepov ter priporočil, s tem pa se prepreči neorganizirano in samovoljno izvajanje športnih aktivnosti. »Nenazadnje pa velja izpostaviti, da z v nedogled trajajočo prekinitvijo aktivnosti izgubljamo tudi stik z ostalo konkurenco po svetu, ki svoje aktivnosti vendarle izvaja v novonastalih razmerah,« so še zapisali v dopisu MIZŠ.