Mednarodni sindikat opozoril na položaj ženskega nogometa
Jan Oblak je zgolj en v vrsti najboljših nogometašev, ki so v času koronavirusa sprejeli dogovor o znižanju plače. Škofjeločan bo – tako kot ostali zvezdniki – kljub temu na svoj račun pospravil milijonski znesek, torej vsoto, o kateri lahko nogometašice zgolj sanjajo.
Na položaj ženskega nogometa so danes opozorili tudi pri mednarodnem sindikatu poklicnih nogometašev FIFPro. Poročilo sindikata tako med drugim pravim, da pandemija koronavirusa predstavlja skoraj eksistencialno težavo za ženski nogomet, prenaša STA. Poročilo sindikata najdete na tej povezavi.
Zgraditi nove temelje, ne zgolj omejiti škode
Pri sindikatu FIFPro opozarjajo, da je ženski nogomet, ne glede na rast v zadnjih letih, še posebej ranljiv. V obdobju po izbruhu virusa je bilo veliko pozornosti posvečene ekonomskemu vplivu na precej bogatejši moški nogomet. Ženske lige so na drugi strani manj uveljavljene, vlaganja, medijska izpostavljenost in plače nogometašic pa so precej nižji, še opozarjajo pri FIFPro.
FIFPro je v zaključku osem strani dolgega poročila pozval k posebnim ukrepom za varnost ženskega nogometa. Pri sindikatu poudarjajo, da bo ženski nogomet zahteval nove inovacije ter intervencije zasebnega in javnega sektorja, na čelu z državnimi organi, televizijskimi hišami in sponzorji. “Naš osnovni cilj ne sme biti zgolj omejiti škode v naši panogi, temveč zgraditi trdne temelje,” zaključujejo pri FIFPro.
Opozarja tudi alfa in omega ženskega nogometa v BiH
Na posledice koronavirusa v ženskem nogometu je v tem tednu opozorila tudi Samira Hurem. Selektorica članske reprezentance BiH ter predsednica in trenerka SFK 2000 Sarajevo velja za alfa in omega ženskega nogometa v državi. Za več tamkajšnjih medijev je dejala, da imajo nogometašice precej nižje prihodke od moških kolegov, izostanek plačila pa bi pomenil izpad prihodka za osnovne življenjske potrebe. Tako kot v Sloveniji, so tudi ženski klubi v BiH odvisni od sponzorstev in donacij, Huremova pa opozarja, da lahko ob pogoju, da pristojne institucije ne bodo zagotovile nujne pomoči, nekaj klubov zapre svoja vrata.
Ada Hegerberg, dobitnica zlate žoge, in ena od najvidnejših igralk francoskega Lyona, je v pogovoru za AFP priznala, da je trenutni položaj ženskega nogometa zelo negotov. “Ko pogledaš, kako se mučijo moški klubi, potem si lahko predstavljate, kako šele to vpliva na ženske klube,” je dejala Hegerbergova.
Donacija angleških reprezentantk
Ob tem velja izpostaviti tudi potezo reprezentantk Anglije, ki bodo skupno donacijo namenile skladu #PlayersTogether. Gre za sklad, ki je nastal na pobudo nekaterih zvezdnikov angleškega prvenstva, med katerimi sta Jordan Henderson in Harry Maguire, kapetana Liverpoola in Manchester Uniteda. Zbrana sredstva bodo namenjena tistim, ki so v prvi bojni liniji zajezitve koronavirusa.
Za konec dodajmo še to, da je UEFA za torek, 21. aprila, znova sklicala videokonferenčni sestanek generalnih sekretarjev vseh 55 nacionalnih zvez. Dva dni kasneje se bo sestal še izvršni odbor evropske zveze, ki se bo seznanil z zadnjimi informacijami z vplivom epidemije koronavirusa na evropski nogomet.