Čakati nadaljevanje ali končati sezono?
Epidemija koronavirusa je nogomet potisnila v ozadje. Vse več je vprašanj, kdaj bodo zdravstveni pogoji dovoljevali nadaljevanja prvenstva.
Nogometna zveza Slovenije je pred dnevi sprejela sklep, da se nogomet zagotovo ne bo igral do maja. Gre za najbolj optimističen scenarij, kaj lahko pa se zgodi, da bo tekmovalni premor še daljši. Tomaž Gantar, minister za zdravje, je v svojih izjavah že večkrat poudaril, da v Sloveniji še nismo dosegli vrha epidemije. Do včeraj je bilo pozitivnih 577 testov na virus COVID-19. Strokovnjaki že nekaj dni opozarjajo, da je realna številka okuženih še precej večja od potrjene, v naslednjih dneh pa se bo še povečevala.
Z ministrom za zdravje se strinja tudi slovenski infektolog Andrej Trampuž, ki dela na Univerzitetni kliniki Charite v Berlinu. “Verjetno vrha še nekaj časa ne bo, niti štiri tedne, mogoče celo osem tednov, in zato se moramo pripraviti na težke tedne, kjer potrebujemo sodelovanje vseh ljudi, da nam, predvsem zdravstvenim delavcem, pomagajo,” je Trampuž dejal za oddajo 24ur zvečer.
Ob teh besedah se pod vprašaj postavlja tudi optimistični scenarij Nogometne zveze Slovenije. Pri krovni zvezi so sicer pred dnevi zapisali, da se bodo tekmovanja v organizaciji NZS nadaljevala po odločitvi državnih organov o prenehanju izrednih ukrepov, ki se nanašajo na prepoved in omejitve javnih prireditev ter ustreznih priporočil medicinske stroke. Kdaj bo teh ukrepov konec, je seveda nemogoče napovedati.
Ivan Eržen, v.d. direktorja NIJZ, je za TV Slovenije poudaril, da gre sicer za nehvaležne napovedi. Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje računajo, da bi se lahko razmere ob doslednem upoštevanju ukrepov umirile nekje po velikonočnih praznikih in nato bi se lahko pričeli pogovori o vrnitvi v običajno življenje.
Košarkarske, rokometne in odbojkarske sezone je že konec
Mauro Camoranesi, ki je pozimi prevzel vodenje sežanskega Tabora, je danes za Slovensko tiskovno agencijo dejal, da bi ekipa za nadaljevanje prvenstva potrebovala tri tedne priprav, pa čeprav športniki trenutno vadijo po individualnem programu. Argentinec italijanskih korenin nima odgovora na vprašanje, kako dolg bo premor. Tega odgovora seveda nima prav nihče, zato so odgovorni pri slovenski košarkarski, rokometni (moška 1.A liga) in odbojkarski zvezi že sprejeli odločitev o koncu državnega prvenstva.
Nogometna zveza se za takšen korak (še) ni odločila, je pa k dokončnemu zaključku tekmovanj pozval nekdanji predsednik zveze Ivan Simić, ki danes bdi na čelu ljubljanskega Slovana. K takšnemu scenariju se nagiba tudi več priznanih strategov, ki delujejo v ženskih klubih na Balkanu. Zoran Vuković, ki vodi črnogorskega prvaka Breznico iz Pljevlja, je za bosansko-hercegovski portal sportdc.net dejal, da nadaljevanje prvenstva ni realna opcija. Ekipe so po njegovih besedah izven trenažnega procesa, zato bi nadaljevanje prvenstva predstavljalo tudi veliko tveganje poškodb.
Uredništvo zenskaliga.si seveda ne bo odločalo o tem, kakšno pot ubrati. Smo se pa zato v dneh, ko manjka nogometnega dogajanja, ozrli na lestvice državnih prvenstev širom Evrope in pogledali, kdo bi ob morebitnem koncu tekmovanj zasedal vrh lestvice. Kot veste, prvo mesto tudi v slovenskem prvenstvo zagotavlja vstopnico za UEFA Ligo prvakinj. V SŽNL je na vrhu Pomurje, ki ima s tekmo več šest točk naskoka pred ljubljansko Olimpijo. Vodilni ekipi lige bi se sicer morali srečati v drugem spomladanskem krogu.
Kako je v soseščini?
Kakšno je stanje v sosednjih državah? V Italiji, ki ima med četverico sosed najmočnejše prvenstvo, vodi Juventus, ki ima pred najbližjima zasledovalcema devet točk prednosti. Bolj zapletena je situacija za drugo vstopnico, ki pelje v UEFA Ligo prvakinj. Fiorentina in Milan imata enak točkovni izkupiček. V boljšem položaju je zasedba iz Firenc, ki ima boljšo razliko v doseženih in prejetih zadetkih, dobila pa je tudi obe tekmi z rdeče-črnimi, članici katerih sta tudi Dominika Čonč in Pamela Begić.
V Avstriji po polovici odigranega tekmovanja najbolje kaže serijskemu prvaku iz Sankt Pöltna. Klub reprezentančne kapetanke ima po devetih krogih sedem točk naskoka pred Austrio Landhaus, ki bi si ob scenariju konca sezone tako zagotovil nastop v kvalifikacijah UEFA Lige prvakinj.
Bolj zapleten je položaj na Madžarskem, kjer so sredi marca odigrali tri tekme uvodnega kroga nadaljevanja sezone. Vodilni Ferencvaroš je bil boljši od Haladaša, aktualne prvakinje pa imajo tri točke več od MTK-ja in DVTK-ja, ki sta odigrala tekmo manj. Prva zasledovalca zeleno-belih bi se morala udariti konec marca, a so tudi na Madžarskem prekinili vsa tekmovanja. Ferencvaroš se je jeseni dvakrat udaril z najbližjima konkurentoma, osvojil pa je šest od možnih 12 točk.
Po pričakovanjih v BiH in Srbiji
Na Hrvaškem bi se naslov vrnil v Osijek, ki ima po jesenskem delu sezone tri točke prednosti pred aktualnim prvakom iz Splita. Dalmatinke so edini jesenski poraz doživele na zadnji tekmi pred jesenskim premorom, ko je srečanje v korist Slavonk odločila dolgoletna napadalka Pomurja Monika Conjar, sicer bivša igralka rdečih.
V Srbiji, kjer se je s koronavirusom okužil tudi prvi mož zveze Slaviša Kokeza, proti novemu naslovu koraka Spartak. Klub iz Subotice ima po koncu rednega dela prvenstva kar 14 točk naskoka pred zemunsko Slogo, dres katere nosijo Ivana Erac, Ljiljana Gardijan in Tijana Janković, ki so poleti v kvalifikacijah UEFA Lige prvakinj pomagale Pomurju. V Srbiji sicer tudi letos ni šlo brez odvzema točk. Crveni Zvezdi so namreč za zeleno mizo odvzeli kar devet točk, Beograjčanke pa bi bile s tremi zmagami trdno na drugem mestu.
Dvomov o novem prvaku ni niti v Bosni in Hercegovini. Sarajevo ima kar 11 točk naskoka pred mostarsko Emino in Lokomotivo iz Brčkega. Sarajevčanke bi se že s 18. zaporednim naslovom vpisale v Guinnesovo knjigo rekordov. Trenutno si rekordni dosežek delijo s ferskim KI-jem.
Novo ime na vrhu makedonske lige
V črnogorski ligi nastopa le šest klubov, Breznica pa brez oddane točke in 12 zmagami nima prave konkurence. Četa že omenjenega Zorana Vukovića jeseni ni prejela niti enega zadetka, dosegla jih je kar 91. Na vrhu makedonskega prvenstva najdemo novo ime, Kamenica Sasa ima tri točke naskoka pred Tiverijo, aktualni prvak Dragon 2014 je z 11 točkami šele šesti. Dodajmo, da v makedonski ligi nastopa kar 14 klubov.
Na Kosovu si vrh lestvice delita Feronikeli in Mitrovica, ki se je poleti prebila v osmino finala UEFA Lige prvakinj. Kluba sta v 11 krogih zbrala 31 točk, brez zmage pa sta ostala zgolj na medsebojni tekmi, ki ni postregla z zadetki. V boljšem položaju je zasedba iz Mitrovice, ki je ob enem prejetem zadetku zabila kar 105 golov.
V Albaniji na prvem mestu ni presenečenja, po polovici sezone vodi Vllaznia, aktualni prvak PAOK pa je najboljši v grškem prvenstvu. V Turčiji bi v primeru predčasnega konca prvenstva naslov prvič romal v vitrine ALG Sporja. Klub iz Gaziantepa, mesta na jugovzhodu Turčije, šele drugo sezono nastopa v prvoligaški konkurenci, že lansko prvenstvo pa je sklenil na drugem mestu, a z enakim izkupičkom kot državni prvak Bešiktaš.
V najmočnejših ligah brez presenečenja
V Nemčiji je najmočnejši Wolfsburg, drugi Bayern zaostaja osem točk, a bi si na račun točke prednosti pred Hoffeheimom prav tako zagotovil nastop v UEFA Ligi prvakinj. Turbine Potsdam s slovensko četverico Agrež, Mori, Meršnik in Prašnikar je peti.
Bolj zapleten je položaj v Angliji, ki s profesionalizacijo lige privablja najboljše evropske igralke, nazadnje kapetanko Bayerna Melanio Leupolz. Vodi Manchester City, ki pa je odigral tekmo več kot drugi Chelsea. Londončanke zaostajajo zgolj za točko.
Lyon bi s tremi točkami več od drugega PSG-ja odnesel novo domačo lovoriko. Aktualne evropske prvakinje so si jeseni privoščile dva spodrsljaja, saj so remizirale z Dijonom in tretjim Bordeauxom. Neporažena Barcelona ima ob dveh remijih devet točk naskoka pred Atleticom, ki je dobil zadnja tri prvenstva. Katalonke lovijo prvi naslov po letu 2015, ko so četrtič zapored pokorile državno konkurenco, nato pa so kar štirikrat končale na drugem mestu.
Konec vladavine Züricha?
Zürich, ki je v kvalifikacijah UEFA Lige prvakinj že trikrat gostoval v Sloveniji, bi moral predati žezlo ob morebitni prekinitvi švicarskega prvenstva. Z naslovom državnih prvakinj bi se prvič okitil Servette Chenois, ki ima točko prednosti pred aktualnim prvakom. Zanimivo je, da bi se morali vodilni ekipi pomeriti 14. marca, tik pred prekinitvijo prvenstva.
Povsem izenačen je vrh portugalskega prvenstva, na katerem najdemo oba lizbonska kluba. Benfica in Sporting imata identičen točkovni izkupiček, a imajo dekleta v rdečem boljšo gol razliko. Kluba sta v 15 krogih izgubila zgolj enkrat, prvi medsebojni dvoboj je pripadel Benfici, drugega je dobil Sporting. Obakrat je bilo 3:0.
Anderlecht je najboljši v Belgiji, PSV s prednostjo sedmih točk vodi na Nizozemskem in je na lepi poti, da lovoriko vrne v svoje vitrine. Bratislavski Slovan s tremi točkami prednosti pred Partizanom vodi v slovaškem prvenstvu, medtem ko Slavia v češkem prvenstvu še ni oddala točke in ima šest točk zaloge pred Sparto. Iz češkega prvenstva se na mednarodno sceno prebijeta dve ekipi. Na Poljskem z devetimi točkami prednosti najbolje kaže Gorniku iz Leczne, ki je z zmago na medsebojni tekmi zadnjega kroga lanske sezone prekinil štiriletno vladavino Medyka.
Aktualna prvaka, Olimpia Cluj in NSA Sofia, vodita v romunskem oziroma bolgarskem prvenstvu, zanimiv pa je pogled na ukrajinsko ligo. Vrh le-te krojita kluba iz Harkova. Lani je bil najboljši Zhytlobud-1, letos pa je v najboljše položaju Zhytlobud-2, a velja opomniti, da je aktualni prvak ob štirih točkah zaostanka odigral dve tekmi manj.