Kristina Erman: “Skupaj nam lahko uspe!”

FOTO: BRous
Kristina Erman je pozimi, po polletni epizodi pri madžarskem Ferencvarošu, zamenjala sredino. Dolenjka se je preselila na Norveško, ki pa se, tako kot vse države širom zemeljske oble, ni izognila ukrepom po epidemiji koronavirusa.
Državno prvenstvo se še ni pričelo, branilka izbrane vrste pa čaka na uradni debi v dresu novega kluba. Pogovor s članico Arna-Bjørnarja smo tako pričeli z aktualno temo o koronavirusu. Kako epidemija vpliva na življenje v Skandinaviji? “Koronavirus je zaustavil dogajanje po celotni Evropi. Epidemije je zajela tudi Norveško, kjer pa se stanje izboljšuje iz tedna v teden. Tukaj smo hitro pričeli s postopki samoizolacije, zato verjamem, da se bomo kmalu vrnili v normalne okvirje življenja. Moram pa priznati, da v Bergnu, kjer živim, ni večjih težav, drugače pa je v Oslu,” nam je uvodoma dejala nogometašica iz Tržišča pri Sevnici.
Treningi tudi s pomočjo moderne tehnologije
Skupna vadba tudi na Norveškem ni dovoljena. Ermanova je za nameček ostala še brez družbe soigralk iz tujine, saj so Švedinje in Nizozemke vrnile v domače kraje. Kljub temu si reprezentantka Slovenije zapolni vsak dan: “Dnevi so dokaj rutinirani in normalni hkrati. Sedaj lahko počnem stvari, za katere morda prej nisem imela časa. Še vedno treniram, klub nam je posredoval program, ki ga moramo izvajati v individualni izvedbi. Poslužujemo se tudi t.i. ‘videotreningov’, ko dvakrat tedensko izvajamo vaje za eksplozivnost in gibčnost. Soigralke s Švedske in Nizozemske so odšle domov, tako da sem trenutno sama, kar je v izrednih razmerah lep izziv. Kljub vsemu ostajam pozitivna in verjamem, da se bo stanje kmalu normaliziralo.”
Šestindvajsetletnica se je na sever Evrope preselila po tem, ko se je razšla s Ferencvarošem. Nekdanja igralka Krke in Pomurja se je madžarskemu prvaku pridružila poleti, a v Budimpešti ni bila najbolj zadovoljna s svojim statusom: “Pozimi se mi je ponudila priložnost za odhod iz Ferencvaroša. Nisem ovinkarila, saj so skandinavske države priznane v ženskem nogometu. Pred sklenitvijo sodelovanja sem odpotovala v Bergen, spoznala klub in nato sklenila enoletno pogodbo.”
Petkrat na tretjem mestu
Arna-Bjørnar je v lanski sezoni norveške lige, ki ji zadnjih šest let vlada Lillestrøm, zasedla deveto mesto. Klub je bil ustanovljen leta 2000, z izjemo sezone 2005 pa je vselej del najmočnejše nogometne druščine. Zasedba iz Bergna je državno prvenstvo petkrat končala na tretjem mestu, nazadnje pred dvema letoma. “Lanska sezona je bila ena od slabših v minulem obdobju. Povedali so mi, da so pred tem zamenjali veliko igralk in tudi trenerjev, zato je klub v novem ciklusu. V dosedanjem obdobju sem zelo zadovoljna z delom v klubu, a je pred nami še ogromno dela. Kot ekipa smo veliko pridobili na pripravah v Španiji. Trenerji nam dajejo dovolj pozornosti za napredek, zato mislim, da me čaka zanimivo leto. Pred mano je lep nogometni izziv,” o novi izkušnji razmišlja Ermanova.
Norveška je po Italiji, Nizozemski in Madžarskem četrta evropska destinacija naše sogovornice. Gre za prvenstvo, ki je za Slovenijo praktično neznanka: “Norveška liga je v svetu priznana, kot kot tudi druge skandinavske države, ligo pa sem v preteklosti spremljala zaradi bivše soigralke Sheride Spitse. Liga bazira na fizični igri, je razred ali dva višje od nizozemske lige, kjer sem pred selitvijo na Madžarsko igrala štiri leta. Veliko poudarka se sicer namenja tudi hitri igri in taktiki. Meni takšen stil treningov in tekem ustreza, zato verjamem, da bom letos pridobila nove izkušnje. Mislim, da je norveška liga blizu najboljših petih evropskih lig v Angliji, Nemčiji, Franciji, Španiji in na Švedskem.”
Na tujem že sedmo leto
Ermanova na tujem igra že sedmo leto: “Ta čas hitro mine, saj kot športnik zamenjaš veliko klubov in tudi držav. V tem obdobju dobiš izkušnje v športnem kot tudi privatnem življenju, zato niti ne opazim, da je minilo že toliko let, odkar sem odšla iz Slovenije. Pri sebi opažam, da sem se razvila v zanimivo osebnost in mislim, da me čakajo še zanimiva leta igranja nogometa.”
V zadnjem letu in pol ji je v tujino sledilo večje število mlajših igralk. Reprezentančna branilka je mnenja, da je vse večje število igralk, ki igrajo izven meja Slovenije, vidno tudi v izbrani vrsti: “Odlično je, da nas je v tujini vedno več. Napredek je opazen tudi na treningih reprezentance, kjer treniramo na višjem nivoju in pod vodstvom, ki z nami dela z določenim ciljem in verjame v nas. Dokaz za to so tekme iz minulega leta, ko smo dokazale, da je reprezentanca zmožna odmevnih dosežkov. Verjamem v prihodnost slovenskega nogometa in reprezentance.”
Odhode iz domače lige gre pričakovati tudi poleti, s tem pa bo Slovenka ženska nogometna liga znova izgubila nekaj kakovosti. Kakšna prihodnost ob takšnem tempu odhodov čaka slovensko prvenstvo? “Vsako leto bo nekaj obetavnih igralk odšlo v tujino, žal je tako. Na takšen način uspevajo vse večje reprezentance. Vsi delajo z določenim ciljem in to je, da večina najboljših igralk igra v najboljših klubih ali v močnih ligah. Preko tega se tudi nivo igre v reprezentanci dvigne višje,” poudarja izkušena reprezentantka.
Reprezentanca močno napreduje
Bivša članica Torressa, Riviere di Romagne, Twenteja, PSV-ja in Ferencvaroša je že dobro desetletje pomemben del članske reprezentance. S Slovenijo se v aktualnem ciklusu bori za drugo mesto skupine A in preboj v dodatne kvalifikacije za evropsko prvenstvo. “Vsi v reprezentanci delamo z določenim ciljem. Pod vodstvom Boruta Jarca in njegovega štaba je želja še večja, saj verjamejo v nas in naše zmožnosti. Slovensko javnost pozivam, da nas prične še bolj spremljati in podpirati. Prepričana sem, da nam lahko s soigralkami že letos uspe odmeven dosežek, v prihodnosti pa nas čakajo velike stvari. Čaka nas še veliko treningov in tekem, seveda pa upam, da letos ne bo poškodb in bomo vse igralke na voljo,” je optimistična naša sogovornica.
“Skupaj nam lahko uspe, verjamem, da lahko posežemo po drugem mestu ter Evropi in svetu pokažemo, da vseeno nismo tako majhni,” zaključuje Ermanova.
FOTO: BRous