Staša Špur: “Tudi sodniki nestrpno čakamo na nadaljevanje sezone!”
Vlada je z včerajšnjim sprejetjem odloka dovolila vadbo vrhunskih športnikov. Še vedno pa niso dovoljeni običajni nogometni treningi, ki so osnovni pogoj za ponovni zagon tekmovanj.
Tedne in dneve do povratka na zelenice odštevajo nogometaši in nogometašice, nič drugače pa ni niti v sodniških vrstah. To nam je v daljšem pogovoru potrdila tudi Staša Špur, ena od šestih slovenskih sodnic s FIFA značko. “Tudi sodniki nestrpno čakamo na nadaljevanje sezone. Mislim, da smo že med zimskim premorom vsi čakali na spomladanski del sezone. Le-ta se še praktično ni začela, pa jo je bilo potrebno prekiniti,” nam je uvodoma dejala Prekmurka.
Tudi sodnice in sodniki po prilagojenem programu
Razmeram, ki so posledica epidemije, so se morali v minulih tednih prilagoditi tudi sodniki, priznava Staša. “V tem času pozornost posvečamo fizični pripravi, da bomo dobro pripravljeni na ponovni pričetek tekmovanj. Tako pod okriljem ZNSS kot UEFA se na daljavo tudi izobražujemo. Utrjujemo pravila nogometne igre in rešujemo videoteste. S pomočjo modernih tehnologij se izobražujemo in vzdržujemo nivo fizične pripravljenosti, vendar moram priznati, da tudi sodniki zelo pogrešamo tekme,” ne skriva pomočnica sodnice.
Tudi sodniki in sodnice redno vadijo v skupinah, kar v zadnjem mesecu in pol ni bilo možno. Kako so se v teh razmerah spremenili sodniški treningi? “Ob skupinskih treningih v sodniškem društvu, ki jih imamo dvakrat tedensko, sodniki veliko treniramo tudi individualno. Tako smo po eni strani vajeni individualnih treningov. Smo se pa prilagodili nastalim razmeram in smo skupinske treninge zamenjali s treniranjem na daljavo. Trener ZNSS Mitja Novak nam pošilja tedenski plan treningov in posnetke vaj, ki jih moramo opraviti,” razlaga sodnica iz Satahovec, vasice blizu Murske Sobote.
S Pomurjem osvajala številne lovorike
Tanja Subotić in Aleksandra Česen sta edini Slovenki z nazivom mednarodne sodnice, s FIFA značko pa se lahko pohvalijo še štiri Slovenke. Staša je trenutno ob Tanji Vrabel, Heleni Buh in Slađani Jovičić ena od četverice mednarodnih pomočnic sodnic. Danes ena od najboljših slovenskih sodnic je bila pred leti, pravtako kot nekdanja soigralka Tanja Vrabel, tudi odlična nogometašica. S Pomurjem je osvojila številne naslove in zaigrala v šestnajstini finala UEFA Lige prvakinj.
Kaj pa jo je pred leti prepričalo, da se je po igralski in trenerski vlogi preizkusila še kot sodnica? “Nekaj let sem manevrirala med tremi funkcijami, kar ni bilo lahko. Poškodbe so poskrbele, da sem sklenila igralsko kariero, ker pa sem se želela tudi v bodoče ukvarjati s športom in biti aktivno vključena v nogomet, sem se naposled odločila za sojenje,” pravi nekdanja vezistka, ki se je tekom aktivne kariere uspešno spoprijela tudi z zahtevno poškodbo kolena.
Če bi bivše soigralke povprašali o Stašinih nogometnih lastnostih, bi na seznam zagotovo uvrstili borbenost. Za dolgoletno igralko Pomurja ni bilo izgubljene žoge, zato ne čudi, da je nabrala tudi nekaj rumenih opozoril. Sicer uspešna strelka – na 166 ligaških tekmah je dosegla 88 zadetkov – zdaj igralske izkušnje s pridom izkorišča kot pomočnica sodnice.
“Lahko bi rekla, da so igralske in trenerske izkušnje prednost, ni pa to pogoj. Res pa je, da s temi izkušnjami boljše razumem in berem nogometno igro. Vem, kdaj pričakovati podajo, kdaj pričakovati prekršek, lahko predvidim nekatere poteze igralcev in podobno,” razmišlja sodnica, ki pravico redno deli na moških tekmah.
Lani prvič v 2. SNL in UEFA Ligi prvakinj
Na tretjeligaških dvobojih je že stalnica, v lanskoletni sezoni pa se je prvič preizkusila na drugoligaških zelenicah. Konec marca je v Novem mestu asistirala Miranu Bukovcu, dvoboj Krke in Drave pa se je zaključil z domačo zmago. Staša je po Heleni Buh, ki ji je to uspelo sezono prej, postala druga sodnica s tekmo v 2. SNL. Dobro leto kasneje priznava, da je bilo takrat prisotne tudi nekaj pozitivne treme.
Že nekaj let je aktivna tudi na mednarodnem odru. Leta 2017 je tik pred pričetkom turnirja dobila mesto na mladinskem dekliškem evropskem prvenstvu. Na Severnem Irskem je sodila na treh tekmah skupinskega dela tekmovanja, s ponosom pa se spominja še enega zgodovinskega trenutka. Enaintridesetletnica je bila, potem ko je avgusta z Aleksandro Česen sodelovala v kvalifikacijah lige prvakinj v Bruslju, del slovenske sodniške ekipe na tekmi šestnajstine finala UEFA Lige prvakinj.
“Najbolj se mi je v spomin vtisnila tekma med Manchester Cityjem in Luganom, ki sta se septembra 2019 pomerila v šestnajstini finala UEFA Lige prvakinj. Za nekoga, ki prihaja iz slovenskega ženskega nogometa ter ve, v kakšnih pogojih in razmerah delajo naša dekleta, je nekaj neverjetnega, ko stopiš na igrišče stadiona, ki ga imajo dekleta Manchester Cityja na voljo zgolj zase,” se spominja Staša. Ob njej so sodniško četverico sestavljale še Tanja Subotić, Tanja Vrabel in Aleksandra Česen.
Kdaj na prvoligaškem odru?
V tujini sodnice dobivajo vse več prostora tudi na moških tekmah najvišjega ranga. Tudi v Srbiji in na Hrvaškem ta prizor ni več nič nenavadnega. Bi lahko v kratkem sodnice videli tudi na tekmah 1. SNL? “UEFA, na čelu s predsednikom Aleksandrom Čeferinom, veliko vlaga v ženski nogomet, v igralski, trenerski in sodniški kader. Dober dokaz za to je tudi finalna tekma evropskega superpokala, ki ga je lani sodila Stephanie Frappart. Če je sodnicam uspelo soditi eno najpomembnejših tekem na evropskih tleh, verjamem, da bo tudi nam sčasoma uspelo soditi kakšno tekmo 1. SNL. Seveda je to možno zgolj s kakovostnim sojenjem skozi sezono in ob pogoju, da bomo dekleta fizično pripravljena za ta nivo tekem,” je optimistična sogovornica.
Bivšo reprezentantko Slovenije čaka svetla sodniška prihodnost. To potrjuje tudi novembrski seminar za pomočnice sodnic v švicarskem Nyonu, ki se ga je udeležilo 38 evropskih sodnic. Med njimi je bila tudi Staša, ki je tako ena od kandidatk za prihajajoče evropsko prvenstvo v Angliji. Leta 2022 bo na prvenstvo odpotovalo 24 pomočnic.
Kljub obetavni prihodnosti pri željah ostaja skromna. “Če povem na glas, se želje ne uresničijo (smeh). Želim si soditi na čim več tekmah in storiti čim manj napak. Videli bomo, kam me bo to pripeljalo,” zaključuje nasmejana Prekmurka, ki dekleta vabi, da se opogumijo, stopijo po njenih stopinjah in se preizkusijo tudi v sodniški vlogi.
FOTO: BRous