S Pio Božič o ameriški izkušnji
Sredo pričenjamo s pogovorom s Pio Božič, ki se je minulo poletje odpravila v Združene države Amerike. Študentka univerze Arizona State po februarskem pričetku sezone še čaka na debi v ligi NCAA, na treningih pa nabira nova znanja in izkušnje.
Medtem ko je Lana Golob jesen brez tekem izkoristila za igranje v dresu Pomurja, je Božičeva v tem času dodobra spoznala novo okolje. Tudi ekipa univerze Arizona State v jesenskem delu sezone ni igrala tekem. “Jesen je služila kot pripravo na sezono. Tukaj je vse skupaj na zelo visokem nivoju, tudi treningi. Vratarke z vadbo pričenjamo 30 do 45 minut pred ekipo, da imamo nekaj več časa za trening pred prihodom soigralk. Treningi so podobni kot v Sloveniji in ni pretiranih razlik,” je s pogoji za delo zadovoljna naša sogovornica.
Vsakdan se v Tempeju, kjer domuje univerza, prične že zgodaj zjutraj. Nogometnemu udejstvovanju pa sledijo tudi študijske obveznosti. “Moj dan se prične zgodaj zjutraj, že okoli sedmih s treningom, ki mu sledi še vadba v fitnesu. Pred sezono smo imeli ponavadi dva treninga dnevno, vadili pa smo tudi v fitnesu. Popoldne sledi študij in učenje do večernih ur. Ob vikendih imamo treninge in čas za druženje z ekipo,” razkriva Pia, ki danes praznuje dvajset let.
Jeseni z masko tudi tekom treninga
V minulih mesecih smo lahko na spletnih omrežjih večkrat zasledili fotografije s treningov in maskami na obrazu. Le-te so bile jeseni del obvezne ‘garderobe’, pravi nekdanja vratarka Radomelj in Olimpije: “Jeseni je bila maska na treningih obvezna tako na igrišču kot v fitnesu. Sprva je bilo neprijetno, saj je na z masko na obrazu zelo težko trenirati pri 45 stopinjah Celzija. Kmalu se navadiš tudi na to in postalo je že malce nenavadno, če maske ne nosiš.”
“Zdaj spomladi je maska obvezna ob prihodu, ogrevanju in ko s soigralkami ne moreš ohraniti razdalje. Ob tem imamo enkrat tedensko testiranje na prisotnost koronavirusa. Epidemija koronavirusa je imela največji vpliv na zaprtje nekaterih meja, kar je v jesenskem delu sezone nekaterim igralkam preprečilo prihod, toliko težja pa je bila tudi priprava na sezono,” o učinkih in posledicah koronavirusa pravi nekdanja mladinska reprezentantka Slovenije.
Odpravljati nepravilnosti in nadgrajevati osvojeno
Čeprav na štirih tekmah še ni dobila priložnosti za dokazovanje, je vesela rezultatov v uvodu sezone. Univerzitetna ekipa Sun Devils (v prevodu Sončni vragi) na štirih tekmah še ni oddala točke. “V tem tednu smo opravile s še zadnjo izvenkonferenčno tekmo, nato pa bodo nasproti stali tekmeci iz iste konference. V ekipi sta dve starejši vratarki, jeseni pa sem se tudi poškodovala, zato se bom morala za minutažo zelo potruditi,” se svoje vloge zaveda najmlajša od treh vratark ekipe.
Prvo leto je tako namenjeno predvsem učenju. Katerim vratarskim prvinam na treningih namenjajo največ pozornosti? “Na treningih izboljšujemo vse naše nepravilnosti. Pogosto si pogledamo videoposnetke treningov, trenerka pa nam svetuje, kaj bi lahko naredili bolje. Nato skušamo na treningu popraviti napake oziroma nadgraditi nekatere prvine. Zelo veliko je igre z nogo, visokih žog in blokiranj. Nasplošno se mi zdi, da je dokaj podobno kot v Sloveniji,” delo v ZDA in domovini primerja Božičeva.
Našo sogovornico smo za konec pogovora povprašali še o željah v letošnjem letu. “Pomlad bo zelo pestra, saj igramo dve tekmi tedensko, praviloma ob četrtkih in nedeljah. Upamo, da tekme ne bodo odpadale zaradi koronavirusa. Moji cilji v tem letu so pomagati ekipi do čimboljše uvrstitve v konferenci ter biti uspešna tudi akademsko. Čeprav se leto zaradi koronavirusa ni začelo najboljše, si želim da bi se zaključilo na najboljši možen način in bom izpolnila svoje cilje. Najpomembneje pa je, da ostanem zdrava,” je zaključila Kamničanka.
Ekipo univerze Arizona State nova preizkušnja čaka 26. februarja, ko v Tempe prihaja Univerza Southern California.