Manca Kutnjak: “Trenerska vloga prinesla nove poglede in izkušnje!”
Pomurke in Ajdovke so spomladanski del prvenstva odprle s sobotno tekmo, v nedeljo se zimski premor končuje še za šest ekip. Krimovke bodo v nadaljevanje sezone zakorakale s tekmo proti Kopru, pred obračunom s Primorkami pa smo se pogovarjali z Manco Kutnjak, jeseni najbolj standardno igralko modrih.
Ena od poveljnic ljubljanske obrambe napoveduje zanimiv dvoboj in opozarja na nevarnost, ki preti s strani koprske zasedbe: “Koper s tekme v tekmo igra boljše. Že naša prva medsebojna tekma je bila veliko opozorilo, da se Kopra, kljub na novo sestavljeni ekipi, ne sme podcenjevati. Po mojem mnenju nas čaka dokaj izenačena tekma, saj gre za začetek spomladanskega dela sezone. Prva resna preizkušnja in tekma, ki bo prebila led v nadaljevanje sezone. Upam, da bodo na koncu prevladale naše izkušnje in dejstvo, da imamo daljšo klop. S tem mislim na to, da imamo igralke, ki lahko vstopijo na zelenico in ne izgubimo kakovosti igre.”
Ljubljančanke v nogometno pomlad vstopajo kot četrta ekipa SŽNL, pete Koprčanke so jeseni zbrale tri točke manj. So v prestolnici zadovoljni s točkovnim izkupičkom in podobo na zelenici? “Vedno je lahko boljše, vendar vseeno mislim, da smo v letošnji sezoni naredile korak naprej v naši igri. Zato smo lahko zaenkrat zadovoljne s potekom sezone. Nekaj grenkega priokusa je povezanega s porazoma proti Radomljam in Cerkljam, ko bi lahko iztržile več,” se na prvi del sezone ozira Ljubljančanka.
Če bi se Krimovke izognile vsaj enemu porazu, bi lahko zimo preživele tudi na tretjem mestu. Prav te pozicije si četa Davida Fekonje želi v nadaljevanju sezone. Kutnjakova pa želi s soigralkami ponoviti tudi lanskoletni dosežek iz pokalnega tekmovanja: “Cilji Krima so tretje mesto v državnem prvenstvu in finale pokala. Pot bo težka, saj je liga v letošnji sezoni – izjema sta vodilni ekipi – dokaj konkurenčna in nepredvidljiva.”
Iz Rakovnika na Kodeljevo
Krim bo nedeljski dvoboj s Koprom gostil na Kodeljevem, kjer so Ljubljančanke odigrale tudi zadnje tri jesenske preizkušnje. In tako bo tudi v nadaljevanju sezone. Igrišče na Rakovniku je sicer spadalo med najzahtevnejše površine, zato so bila gostovanja pri Krimu za marsikaterega tekmeca sila nepredvidljiva. Naša sogovornica pritrjuje tezi, da je bilo stanje igrišča v določeni meri tudi prednost Krima, a zgolj do sprememba stila igre.
Jesen je prinesla selitev na Kodeljevo, kjer so Krimovke iztržile remi, zmago in poraz. Za zdaj vsaj točkovni izkupiček tekem na Kodeljevem še ni najboljši, a Kutnjakova ne skriva, da so bile tudi igralke vesele selitve: “V preteklosti je bilo naše igrišče, glede na stil igre, nekakšna ‘prednost’. Ker pa imamo z vsakim letom močnejši kader, igralke napredujemo in smo posledično spremenile način igre – pričele smo gojiti napadalno igro kratkih podaj po tleh -, je igrišče tudi za nas postalo ovira. S selitvijo na igrišče z umetno travo na Kodeljevem ni bilo težav, prav nasprotno, toplo smo pozdravile to odločitev.”
Manca je omenila spremembo stila igre. Krim se je v dobrem letu iz ekipe, ki je bila orientirana predvsem na branjenje lastnih vrat, prelevil v tekmeca, ki goji odprt nogomet. Enaindvajsetletnica razkriva razloge za ta korak: “Mislim, da je na spremembo stila igre vplival prihod Lucije Grad in Urške Žganec, pa tudi to, da so se iz mlajših selekcij med članice preselile najbolj talentirane igralke. Lucija in Urška sta v našo igro prinesle izkušnje in zanesljivost, česar glede na našo mladost nismo imele.”
S prihodom Lucije Grad in Urške Žganec, ki sicer deluje tudi v trenerskem štabu, so se povečale tudi tekmovalne ambicije. Krim se je lani prebil v veliki finale pokalnega tekmovanja, v Celju pričakovano klonil proti Pomurju, a Ljubljančanke kljub porazu niso bile pretirano razočarane. Je za to “krivo” tudi dejstvo, da okostje ekipe skupaj igra že od malega? “S prebojem v lanskoletni finale smo prvič dosegle odmevnejši rezultat. Po sedmih letih garanja je bilo naše delo končno malce poplačano. Mislim, da smo z osmimi igralkami ter trenerjema Tino in Davidom uspele ustvariti celotno piramido. Ne bi rekla, da igralke zaradi močne povezanosti kaj lažje prenašamo poraze, je pa zagotovo lažje igrati, ko poznaš osebe okrog sebe, njihove poteze in razmišljanje.”
Nika Babnik velik vzor mlajšim Krimovkam
Med igralke, s katerimi je Manca leta 2012 pričela pisati zgodbo Krima, je tudi Nika Babnik. Nekdanja kapetanka članske ekipe se je poleti kot prva igralka Krima preselila v tujino. Reprezentančna vezistka je danes igralka italijanskega prvoligaša Tavagnacca, sicer pa velik vzor predvsem za dekleta v mladinskem pogonu Krima.
“Naša članska ekipa je specifična. Velika večina v nogometu vztraja zaradi ljubezni do igre in brez večjih ambicij po preboju tujini. Nika je ena od redkih, ki si je želela ustvariti kariero tudi izven slovenskih meja. Je pa Nika zagotovo vzornica mlajšim, predvsem igralkam selekcij do 15 in 17 let, za katere vem, da imajo veliko večje ambicije po tujini kot me starejše. Menim, da imajo za to tudi veliko večje možnosti kot me. Če jih primerjam s sabo, so veliko bolj talentirane,” je iskrena študentka športnega treniranja na Fakulteti za šport.
Študentske in igralske izkušnje že prenaša na mlajše nadebudneže. V Krimu bdi nad eno od mlajših fantovskih selekcij, dejavno pa je tudi v Centru športnega življenja BAZA, ki sta ga pred meseci ustanovila Bojan Jokić in Boštjan Cesar. V sezoni 2017/18 je trenerske izkušnje nabirala kot pomočnica Žige Grgasovića in s selekcijo do 13 let osvojila naslov državnih prvakinj.
Gre za generacijo deklet, ki danes že igrajo v kadetski konkurenci, redno pa premagujejo tudi fantovske zasedbe. Pri Krimu v njih polagajo veliko upov, čemur pritrjuje tudi naša sogovornica: “To generacijo sem omenjala v prejšnjem odgovoru. Res je, delala sem z njimi in lahko zagotovim, da bodo članska ekipa z njihovim prihodom velika grožnja za prvo mesto. Za zdaj lahko samo upam, da se bo v teh letih, ko še nastopajo za selekciji U15 in U17 pravilno delalo z njimi, da bodo lahko v članski konkurenci izkoristile svoj potencial in morda Krimu prinesle tudi naslov prvaka.”
Trenerske izkušnje spremenile pogled na igro
Trenerske izkušnje so Manco spremenile tudi kot igralko. Kot priznava v smehu, igra zdaj manj zaletavo kot pred leti: “Odkar delam kot trenerka, predvsem pa, odkar sem se odločila tudi za študij športnega treniranja, imam občutek, da nogomet igram trikrat lažje kot prej. Priznam, da sem bila pred leti precej bolje kondicijsko pripravljena, vendar pa pri igri pogosto nisem uporabljala glave. Sedaj je ravno obratno, igram kot nekakšen veteran (smeh). Več poudarka dajem razumevanju igre.”
Nekdanja mladinska reprezentantka Slovenije počasi prihaja v leta, ko dekleta, ki se ne prebijejo v tujino, nogometne čevlje pogosto obesijo na klin. Manca o koncu nogometne kariere še ne razmišlja, se pa v prihodnosti vidi v trenerski vlogi: “Dolgoročen cilj je povezan z delom v trenerski stroki. Nikoli nisem imela večje želje po odmevni igralski karieri. Študiram na Fakulteti za šport in moram reči, da sem ugotovila, da me zanimajo tudi druge stvari, ne samo biti trener. Seveda je vse povezano s tem, vendar ni več tako goreče želje kot prej, ko sem se čez nekaj let želela preizkusiti tudi na klopi članske ekipe. Raje bi se posvetila mlajšim, starim med pet in enajst let, kondicijski pripravi starejših in pa predvsem promociji ženskega nogometa. Zagotovo pa se nekoč ne bi branila predavateljske službe.”
Naša sogovornica se je pred meseci preizkusila še v eni vlogi. V Ljubljani so poleti posneli reklamo za znan proteinski napitek, v spotu pa je nastopalo tudi nekaj igralk Krima. Med njimi je bila tudi Manca: “ABC casting nas je obiskal na treningu in smo imele nekakšno ‘avdicijo’. Z njimi že imamo nekaj zgodovine, saj so pri nas izbirali glavno igralko za reklamo Telekoma (op.p. Sarah Ljubijankić). Po uvodnem izboru na Krimu je sledila avdicija še v dvorani Tabor, ko so nas tuji režiserji izbrali za vloge. Kakšen teden kasneje smo imele štiridnevno snemanje na igrišču Svobode. Na Viču se nam je pridružila tudi ena od glavnih igralk Gisela. Šlo je za zelo lepo izkušnjo. Zanimivo je bilo predvsem to, da so uradni scenarij večkrat popravili kar med snemanjem in je končni izdelek nekaj povsem drugega, kot nam je bilo predstavljeno pred snemanjem.”
Ob koncu pogovora omenimo še podatek, da prav Manca Kutnjak z 82 ligaškimi nastopi vodi na večni klubski lestvici. S štirimi tekmami manj ji sledi Maša Kavčič, še srečanje manj pa je odigrala Monika Kastelec. Več kot 70 ligaških nastopov so v dresu Krima zbrale še Katja Turk, Vesna Kavšek, Nika Babnik, Žana Rus in Urška Kepa.
FOTO: BRous, Andrej Kutnjak in osebni arhiv