Borut Jarc: “Lahko razmišljamo o tem, da smo v prihodnosti še boljši!”
Reprezentanca Slovenije je včeraj pričela priprave na zadnjo tekmo v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2022. Pred ponedeljkovim odhodom v Estonijo smo za nekaj besed poprosili selektorja Boruta Jarca.
Slovenke so si pred dvobojem z Estonkami, ki je oktobra odpadel zaradi številnih okužb v našem taboru, že zagotovile tretje mesto skupine A. Ne glede na razplet torkovega obračuna bodo ostale na tretjem mestu, a tudi Jarc poudarja, da želijo kvalifikacije skleniti z zmago: “Cilji za tekmo v Estoniji so popolnoma jasni. Uspešne kvalifikacije, v katerih so igralke v zadnjih dveh ali treh letih zrasle, želimo zaključiti z zmago in dodati tri točke v doslej osvojeni izkupiček. Imamo lepo priložnost, da z golom ali dvema več postanemo reprezentanca z drugim največjim številom doseženih zadetkov.”
Oktobrski poraz v Moskvi je Slovenkam preprečil naskok na drugo mesto. Prav poraza z Rusijo sta odnesla možnosti za uvrstitev na prvo veliko tekmovanje. Kakšna je ocena kvalifikacijskega ciklusa? “Kot sem že večkrat dejal, smo pred tremi leti pričeli prenovo in nekatere zadeve postavili na novo. Daleč od tega, da je bilo prej slabo, a smo poskrbeli za drugačen pristop in spoštovanje do reprezentance. V skladu s tem smo tudi cilje že v začetku zgodbe postavili visoko. Nismo pričakovali, da se bodo igralke tako hitro odzvale pozitivno na kakovost dela in igre. To nas je dejansko malce presenetilo, a to sovpada s tem, da lahko razmišljamo o tem, da smo v prihodnosti še boljši,” odgovarja Mariborčan.
V torek s prenovljeno zadnjo vrsto
Tudi tokrat ni šlo brez naknadnih vpoklicev, a je bilo sprememb precej manj kot pred zadnjo lansko preizkušnjo. “Seznam dvaindvajseterice za tekmo z Estonijo je bil v začetku nekoliko drugačen, kot je danes. Udeležbo na tokratni akciji so zaradi utemeljenih razlogov odpovedale Sara Agrež, Zala Meršnik, Kristina Erman, Sara Ketiš, Sara Makovec, Sara Nemet in Lana Golob. Nekatere se vračajo po poškodbi oziroma niso v pravem tekmovalnem ritmu, Makovčeva pa ima trenutno nujno prakso, ki jo mora opraviti v sklopu šolanja. To smo sprejeli z razumevanjem, saj jo reprezentanca kasneje krvavo potrebuje,” razkriva Jarc, ki je v začetku leta 2018 nasledil Damirja Roba.
Pogled na imena, ki v Estoniji ne bodo oblekle reprezentančnega dresa, razkriva, da bo moral Jarc znova na novo sestaviti zadnjo vrsto. Kdo bo zamenjal Kristino Erman, Saro Agrež in Lano Golob, standardne članice začetne enajsterici? “Vsako luknjo je potrebno zakrpati. Na dan tekme pa se bomo odločili, kako jo bomo zakrpali,” 61-letni strokovnjak ni želel razkriti svojih načrtov. Štajerec lahko ob Kaji Eržen in Špeli Rozmarič v obrambo postavi še Zalo Vindišar, Evelino Kos, Laro Klopčič, Anjo Prša in Izabelo Križaj.
Veseli povratka Adrijane Mori
Ob nekaj odpovedih pa se v izbrano vrsto Slovenije vrača Adrijana Mori. Korošica je jeseni vknjižila prve minute po poškodbi kolena, zdaj je nared za reprezentančni povratek. Jarc je vesel, da v napadu dobiva novo orožje: “Veseli smo, da se Adrijana Mori, ki je eden od biserov slovenskega nogometa, po več kot letu vrača v tekmovalni pogon. Zavedamo se, da je bila odsotnost zelo dolgo, kar vpliva na pripravljenost. V tem trenutku smo najbolj veseli, da se znova vključi v sredino, ki jo ima rada, ekipa pa ima rada tudi njo. Na tekmah bo dobila določene priložnosti, potreben pa bo čas, da bo znova prava, kot je bila že pred poškodbo.”
Morijeva je z vrnitvijo poskrbela za dobro voljo. Več skrbi pa povzroča dejstvo, da nekatere legionarke v klubu nimajo konstante minutaže. Med njimi je tudi nekaj takšnih, ki so status nosilke igre v klubu izgubile po oktobrski okužbi s koronavirusom. Kako bo pomanjkanje klubskih minut vplivalo na reprezentančni status? “Čas bo pokazal, kako bo to vplivalo na njihov status. Druga stvar pa je, da bodo nekatere igralke verjetno morale razmišljati o menjavi kluba. Poiskati bodo morale ekipo, v kateri bodo v konstantni tekmovalni formi. Zaenkrat, v tem obdobju ne kažejo minusov, pričakujem pa, da bo s poletjem drugače,” pravi Jarc.
Decembrska tekma razkrila dodatna orožja
Posledice epidemije koronavirusa so konec prejšnjega leta krojile tudi sestavo seznama za prvo tekmo z Estonijo. Na Bonifiki je zaigrala močno spremenjena zasedba, reprezentanci se je pridružilo tudi nekaj mlajših igralk. Kaj je decembrska tekma pokazala v smislu širine in prihodnosti? “Situacija zaradi koronavirusa, ki traja že več kot eno leto, je prinesla veliko slabega. Nas je pa epidemija spravila do tega, da smo bili prisiljeni preizkusiti širši izbor igralk. Tako so priložnost dobile reprezentantke, ki so igrale manj, in mlajše kandidatke, ki imajo potencial, da bi lahko v prihodnosti nasledile Matejo Zver, Dominiko Čonč, Laro Prašnikar in druge nosilke igre. To je bilo dobro. Bili smo veseli, da smo lahko na licu mesta videli, kako se odzovejo in sprejemajo zahteve. Z njimi smo bili zelo zadovoljni,” se je novih moči dotaknil selektor.
Z gostovanjem v Talinu se zaključuje kvalifikacijski ciklus. Kako bo reprezentanca izkoristili čas do septembrskega pričetka kvalifikacij za svetovno prvenstvo? V koledarju sta že potrjena reprezentančna termina v aprilu in juniju. “Tekma z Estonijo je zadnja v kvalifikacijah, ki jo moramo zmagati in potrditi dobre igre v zadnjih dveh letih. Bo pa to tudi vhod v prihodnost, v naslednje kvalifikacije, tako iz psihološkega kot taktičnega vidika. Za zdaj imamo dogovor, da aprila v Čatežu odigramo triangolo turnir z olimpijskima reprezentanca Nizozemske in Francije (U23). Junija nas čaka še generalka pred pričetkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo proti Hrvaški. Te tekme bi bile zelo dobrodošle. Upam in verjamem, da bomo šli v naslednje kvalifikacije še močnejši na vseh nivojih,” načrte za prihodnost razkriva Borut Jarc.
Torkov obračun v estonski prestolnici se bo pričel ob 17. uri po slovenskem času. Slovenke so decembrsko tekmo dobile z dvema goloma prednosti. V prvem polčasu je zadela Barbara Kralj, po odmoru pa je Korina Kork zatresla lastno mrežo po kotu Manje Rogan.