IME TEDNA: Tjaša Tibaut
Sredi minulega tedna smo pisali o novem jubileju Tjaše Tibaut. Najizkušenejša članica Pomurja je včeraj odigrala 300. tekmo v slovenskem prvenstvu. Tjaša Tibaut je tokratno Ime tedna po izboru Ženske lige.
Podatek, da je v članskem prvenstvu prvič zaigrala že v sezoni 2003/04, pove vse o njeni vztrajnosti. Pred meseci je v v Ankaranu dosegla 300. zadetek v ligaškem tekmovanju. Na zadnji jesenski tekmi letošnje sezone je v statistiko vknjižila še 300. nastop v SŽNL. “Pravzaprav je to bila zame povsem običajna tekma. S številkami se ne ukvarjam več toliko, v tem trenutku mi je najbolj pomembno, da sem zdrava in uživam v tem, kar najraje počnem. Sem pa bila zelo pozitivno presenečena, ker se je ob tej priložnosti name spomnil klub, kar se mi do sedaj še ni zgodilo,” je pogovor za Žensko ligo pričela Prekmurka, ki spada med redke slovenske nogometašice s tako visoko številko tekem.
Prvič že leta 2004
Od krstnega članskega nastopa je minilo že več kot šestnajst let. V tem času je tudi ženski nogomet doživel številne spremembe, priznava naša sogovornica: “Spomnim se, da smo v začetku igrali v Filovcih in da sem za člansko ekipo zaigrala takoj, ko sem bila stara dovolj. Tega sem si takrat neizmerno želela in komaj čakala na debi. To mi je pomenilo zelo veliko. Razlik med tistim časom, ko sem začela igrati za članice in sedaj, je kar nekaj. Predvsem se veselim dejstva, da vsi jemljejo ženski nogomet bolj resno, od igralk, vodstva, do medijev in konec koncev tudi same družbe. To, da ni predsodkov in lahko dekle igra nogomet brez, da bi kadarkoli bila deležna kritike, da to ni šport za dekleta, se mi zdi velik korak naprej.”
Novembra 2018 se je razveselila 300. ligaškega gola. Pol leta kasneje je s 307. golom na vrhu večne lestvice SŽNL ujela Tanjo Vrabel, zdaj s 322 zadetki drži rekord slovenskega prvenstva. Kaj bodo po 300. ligaškem nastopu naslednji cilji, ki jo bodo gnali naprej? “Sem oseba, ki konstantno stremi k razvoju, napredku in učenju novih stvari. Ta načela zame veljajo tudi v nogometu. Če si postavim enake cilje, kot sem jih že dosegla, se ne morem razvijati, napredovati in naučiti nič novega. Zato želim v nogometu doseči nekaj, kar mi še ni uspelo, za začetek se želim uvrstiti med šestnajst najboljših evropskih ekip,” je jasna enaintridesetletnica, ki je uspešno združila šport in izobraževanje, saj se lahko že nekaj mesecev pohvali z nazivom doktorice znanosti.
Mlada ekipa jo vleče naprej
Po koncu šolanja je prednost dala športu, se vmes preizkusila v Italiji in na Islandiji, poleti pa se je vrnila domov. Včeraj je odigrala še šesto ligaško preizkušnjo v letošnji sezoni. Pomurke so se merile s Krimom, ki se je v prvem polčasu znova dobro upiral napadom gostiteljic. “Krim je za moje pojme najhitreje se razvijajoča ekipa v Sloveniji. Imajo mlado ekipo in veliko željo, njihov napredek je viden s tekme v tekmo in tudi iz sezone v sezono. Zavedale smo se, da moramo tekmo vzeti maksimalno resno in igrati zelo potrpežljivo. Igralke Krima se v fazi obrambe postavljajo zelo dobro, zato smo v prvem polčasu imeli kar nekaj težav z ustvarjanjem priložnosti, teh, ki smo si jih pripravile, pa nismo izkoristile. Na srečo smo povedle iz prekinitve. Premoč smo zanesljivo potrdile v drugem polčasu, ko je padla tudi fizična moč nasprotnic,” se je na tekmo ozrla Tjaša.
Beltinčanke so jesenski del prvenstva sklenile brez oddane točke. Na domači fronti poraza ne poznajo že več kot dve leti in pol. “Priznam, da imam v zadnjih letih precej težav z motivacijo glede igranja v slovenski ligi. Že vrsto let dosegam enake rezultate in igram enako (ne)kakovostne tekme, za večino katerih že vnaprej lahko napovemo končni izid. Sama sem tako v tem segmentu imela kar precej dela s tem, kako se motivirati in takšne tekme odigrati na čim višjem nivoju. Na srečo imam ob sebi mlado ekipo, z zelo ambicioznimi in kakovostnimi soigralkami, s katerimi treniram in igram z velikim veseljem. Moram priznati, da imam večjo motivacijo na treningih kot na tekmah. Tudi letos smo pokazale konstanto dobro delo na treningih ter maksimalni pristop na vsaki tekmi, ne glede na nasprotnika. Kot ekipa smo znova dokazale, da smo tako igralke kot tudi vodstvo, kljub letošnjim razmeram, naredili vse, da nadaljujemo niz neporaženosti v prvenstvu ter nadaljujemo prevlado v Sloveniji. Upam, da bomo tako nadaljevali tudi v prihodnje,” si želi dolgoletna članica rumeno-modrih.
V sredo po nov odmeven dosežek
Državno prvenstvo se bo nadaljevalo marca, a jesenskih obveznosti za Pomurke še ni konec. Že v sredo bo v Gornji Radgoni gostoval Ferencvaroš. Madžarski prvak je druga in hkrati tudi zadnja ovira pred šestnajstino finala UEFA Lige prvakinj. “Verjamem, da je premagljiva vsaka ekipa. Zelo pomemben bo ekipni pristop, ne samo igralk, temveč tudi ostalih članov ekipe. Če bomo vsi verjeli, da zmoremo, če si bomo igralke med seboj zaupale, pomagale in garale za skupni cilj, menim, da je pozitiven rezultat neizbežen,” o svoja pričakovanja pred odločilnim spopadom kvalifikacij predstavlja Tibautova.
Nekdanja reprezentantka Slovenije je pred leti že okusila igranje med najboljšimi evropskimi ekipami. Pomurje se je pred šestimi leti v šestnajstini finala UEFA Lige prvakinj merilo z italijanskim Torresom. Kaj bi ponovitev tega dosežka pomenila za ženski nogomet v Sloveniji? “To bi bila potrditev oziroma dokaz, da smo v klubu na pravi poti. Upam pa, da bi ta dosežek še bolj pritegnil javnost k spremljanju ženskega nogometa. Ta tekma bo tudi nekakšen pokazatelj nivoja, ki ga trenutno premoremo v Sloveniji ter merilo in upam, da vodilo za ostale slovenske ekipe. Moja želja je, da imamo v Sloveniji ekipo, ki se konstantno uvršča med 32 najboljših evropskih ekip. Da ta dosežek ni zgolj naključje, ki se zgodi vsakih nekaj let,” je jasna krilna napadalka.
Za konec le še za primerjavo. Rekordno številko nastopov v moškem državnem prvenstvu drži Sebastjan Gobec. Legendarni član Celja je v prvoligaški konkurenci odigral kar 19 sezon in zbral 488 nastopov, a je ob tem potrebno zapisati, da moški klubi v sezoni odigrajo skoraj dvakrat več tekem kot ženski.