IME TEDNA: Nuša Ladinek
Nuša Ladinek je bila na ponedeljkovih volitvah Zveze nogometnih trenerjev Slovenije izvoljena za eno od štirih podpredsednic te organizacije. Prekmurka je postala prva ženska podpredsednica ZNTS. Bivša strateginja Pomurja, danes pomočnica selektorja Boruta Jarca in trenerka moške ekipe Hodoša, s katerim je sezono odprla s štirimi zmagami, je tokratno Ime tedna.
Kot že zapisano, je pred dnevi postala podpredsednica Zveze nogometni trenerjev Slovenije, katere nameni in cilji so, da skrbi za organiziran razvoj trenerskega dela na nivoju Slovenije, zagotavlja stalno strokovno izpopolnjevanje in izobraževanje trenerjev, trenerjem zagotavlja enake pogoje za pridobitev ustreznih licenc ter da predstavlja nogometne trenerje.
Na klopi klubov SŽNL trenutno ni ženske trenerke. Kot zadnja je to nalogo opravljala prav Nuša Ladinek. Nekoliko spodbudnejša je podoba v mlajših selekcijah, kjer se je v delo z mladimi nogometašicami vključilo kar nekaj aktivnih igralk. Se bo naša sogovornica v novi vlogi zavzemala tudi za to, da bo položaj trenerk še boljši? “Zagotovo se bom trudila tudi v smeri, da bo delo ženskih trenerk še bolj cenjeno in prepoznavno,” poudarja nekdanja trenerka Pomurja.
Poleti prevzela vodenje moške članske ekipe
Klop sedemkratnih državnih prvakinj je zapustila lanskega avgusta, to poletje pa se je lotila novega izziva. Sprejela je vabilo Hodoša in prevzela vodenje moške članske ekipe. “Moji občutki so zaenkrat pozitivni. Doslej nisem imela pri vodenju ekipe nobenih težav na račun tega, ker sem ženska. Vesela sem, da se me igralci sprejeli ter da smo na prvih štirih tekmah osvojili maksimalni izkupiček točk. Kar pa se tiče naše igre, pa imamo še vedno veliko prostora za napredek,” o začetkih nove zgodbe pravi Nuša.
Kakšno pa je bilo prvo srečanje z nogometaši? “Sami si lahko predstavljate reakcijo igralcev, ko sem prvič stopila pred njih. Nekaj igralcev je bilo sicer z mojim prihodom seznanjenih že pred tem, večina pa jih je to izvedela, ko smo se prvič srečali. Vendar pa so me, po uvodnih treningih, ko so spoznali moj način dela in pristop, sprejeli in nimajo nobenih zadržkov do tega, da jih trenira ženska,” odgovarja 39-letnica.
Na štirih tekmah še brez oddane točke
S Hodošem je odlično zakorakala v novo sezono. Ekipa v štirih krogih Lige MNZ Murska Sobota še ni oddala točke. Se lahko klub s skrajnega severovzhoda Prekmurja prebije tudi v Pomursko nogometno ligo? “Ko smo se pogovarjali o sodelovanju, smo si postavili cilj prebiti se med tri najboljše ekipe prvenstva, kar se mi po do zdaj videnem zdi realno dosegljiv cilj. Res je, da tekmece v ligi spoznavam sproti, kar je drugače, kot je bilo v ženskem nogometu, kjer sem skozi leta delovanja pridobila veliko informacij o nasprotnicah, in je bila priprava na tekme lažja. So se pa po štirih odigranih krogih že nakazala razmerja moči, zato se strinjam, da je cilj dosegljiv.”
“Kar se tiče preboja v Pomursko nogometno ligo, pa bo o tem v primeru uspeha ekipe odločalo vodstvo kluba. Klub mora za ta prehod izpolniti določene licenčne kriterije, seveda pa bom zadovoljna, če bomo na koncu sezone prvi na lestvici,” po uspešnem odprtju sezone pravi Ladinekova.
O razlikah med moškim in ženskim nogometom
Zdaj je že dodobra spoznala zakonitosti vodenja moške ekipe, je le-to primerljivo z ženskim nogometom? Nekaj razlik je, pravi Prekmurka, ki se je z moškimi klubi v preteklosti spoznala skozi oči delegatke: “V prvi vrsti so se uresničila moja predvidevanja in tudi izkušnje ostalih trenerjev, da so nogometašice na treningih bolj željne pridobivanja novega znanja. Kot trener jih lažje pripraviš do ponavljanja in izpopolnjevanja določenih elementov in njihovih detajlov do maksimuma, nogometaši so z svojo izvedbo hitreje zadovoljni in po dveh, treh uspešnih ponovitvah ne vidijo več izziva v izvedbi vaje.”
“Mogoče je to pogojeno s starostjo, saj so igralci, ki jih trenutno vodim občutno starejši, od igralk s katerimi sem delala prej, ali tudi z rangom tekmovanja. Opažam, da kot trenerka moške ekipe več energije porabim za motiviranje igralcev, da so maksimalno osredotočeni skozi celoten trening.”
“Kar pa se tiče psihološkega pristopa in reakcij igralcev oziroma igralk, pa moram priznati, da sem pričakovala večje razlike. Tako igralke kot igralci so v trenutkih, ko so pod določenim pritiskom ali treninga ali tekme občutljivejši kot sicer in zgodi se, da pride do manjših konfliktov in frustracij. Je pa razlika, da igralci, ko odidejo z igrišča, vse te stvari pustijo za seboj, medtem ko igralke znajo kakšno zamero vleči dalj časa in se mora trener bolj osredotočiti na reševanje teh konfliktov,” na to temo še odgovori strategija Hodoša.
Oktobra v Rusijo
Ob vlogi trenerke Hodoša ostaja tudi v trenerskem štabu izbrane vrste Slovenije, ki je na petkovi tekmi premagala Turčijo. Kvalifikacije se nadaljujejo oktobra, ko bodo Slovenke gostovale v Rusiji in Estoniji. Prav dvoboj z Rusinjo bo odločal o drugem mestu skupine A. Slovenke in Rusinje se bodo udarile 23. oktobra, prvi dvoboj so konec lanskega avgusta dobile reprezentantke Rusije.
“Že nekaj časa se zavedamo, da gre za najpomembnejšo tekmo teh kvalifikacij. Ne smemo pozabiti na preostale preizkušnje, se pa zavedamo, da moramo tekmo v Rusiji dobiti, če želimo ostati v igri za uvrstitev na Euro. Zavedamo se tudi, da na zadnji tekmi nismo pokazali vsega, kar znamo. Premor je bil precej dolg, igralke zaradi ‘koronapremora’ dolgo časa niso bile v tekmovalnem ritmu, kar se odraža tudi na igrišču. Vsi stremimo k temu, da bomo v Rusiji pokazali najboljši obraz,” o tekmi s Turčijo pravi trenerka s PRO licenco.
Analiza nasprotnika že v teku
Reprezentantke bodo skušale oktobrsko gostovanje v Rusiji dočakati v najboljši formi. Kakšna pa bo naloga strokovnega štaba? Analiza nasprotnic je že v teku: “Rusija je septembra odigrala dve tekmi, igrale so z Nizozemsko in Estonijo. Člani štaba smo si že ogledali obe tekmi, v času do tekme z Rusijo pa bomo seveda temeljito analizirali našega nasprotnika. Še pomembneje pa je, da spremljamo naše reprezentantke, jim nudimo vso potrebno podporo ter vsi skupaj poskrbimo za to, da bodo na naslednjo akcijo prišle v najboljšem možnem stanju.”
Turkinje so v Kranju prvič zaigrale pod vodstvom nove selektorice in s spremenjeno ekipo, v tem pogledu bo analiza igre Rusije verjetno nekoliko lažja. “Rusinje se seveda zavedajo, da tekme s Slovenijo ne smejo izgubiti. Skozi kvalifikacijski ciklus niso pretirano spreminjali igralskega kadra, kar se tiče taktičnega pristopa, se seveda prilagajajo glede na to, kam uvrščajo nasprotnika napram sebi.”
“Do oktobrskega zbora imamo dovolj časa, da bomo o nasprotniku pridobili vse potrebne informacije ter se temeljito pripravili na tekmo z njimi,” ob koncu pogovoru še poudari pomočnica selektorja Boruta Jarca.